Bayram önü “en uygun kredi” daha çok kazandırıyor!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 20 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Piyasalar Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta arka arkaya aldığı sürpriz kararlarla yönünü bulmaya çalışıyor. Kredi faizleri de öyle! Bankalar, artan maliyetlerinin ve daha da önemlisi artan belirsizliğin etkisiyle kredi faizlerini yükseltti. Bayram kredileri de bu yükselişten nasibini aldı elbette. Son bir iki hafta içinde kredi kullanmakta erken davranan karlı çıktı. Faiz yükseliş arefesinde başvuruda bulunanlar ise hesapladığından daha yüksek bir faizle borçlanmak zorunda kaldı.

Bundan sonraki dönemde kredi kullanacaklar ne yapmalı?

Karşılaştırmadan kredi alma!

Bu bayram önü “en uygun kredi” tüketiciye daha çok kazandıracak. Kredi faizlerinin yeni seviyesi henüz belirginleşmemiş olsa da bazı bankaların Merkez’in kararlarına tepkisi diğerlerinden daha agresif oldu. Örneğin Akbank indirimli mortgage ürününün faizini 120 ay vadede, piyasada hala bu vadede %1,1-1,3 arası faizler olmasına rağmen, %1.79’a yükseltti. Diğer vadelerde ve ihtiyaç kredisinde de benzer durumlar söz konusu. Bankalar arası kredi maliyet farklılıkları belirgin bir şekilde arttı. Şimdi en avantajlı krediyi saptamak her zamankinden çok daha önemli!

Bayram kredilerinde son günler:

Bayram kredileri özellikle küçük tutarlı ve nispeten daha kısa vadeli kredi ihtiyaçlarında avantajlı seçenekler sunuyor. Bazı bankaların bayram kredisi kampanyaları 04.Kasım itibariyle son buluyor. İhtiyacınız varsa göz atmanızda fayda var. Ancak karşılaştırmanızı bayram kredileri sınırlandırmayın, bankaların diğer ihtiyaç kredisi seçeneklerini de değerlendirmeyi ihmal etmeyin!

Vaktin varsa bekle gör!

Şu anda ardı ardına gelen kararlarla piyasada faizlerin seyri yukarı yönü işaret ediyor olsa da bu artışlarının geçici mi, kalıcı mı olacağı netlik kazanmış değil! Zira bankaların Merkez Bankası’ndan yapacakları fonlamanın faiz koridoru %5,75-%12,5 arasında ve Merkez Bankası’nın uygun gördüğü bir oranda belirlenecek. Açıklamalara göre Merkez Bankası, parasal sıkılaştırma ya da genişletme durumunu gidişata bağlı olarak günlük bazda belirleyecek. Faiz koridoru denilen bu aralığın bu denli geniş olması da ziyadesiyle belirsizliği artırıyor

Üstelik geçtiğimiz hafta kapanmadan Merkez Bankası ikinci bir hamle daha yaptı ve zorunlu karşılık oranlarını indirdi.  Bu ise bankaların maliyetlerini bir nebze rahatlattı. Yeni zorunlu karşılık oranları bayramdan sonra 11.Kasım.2011 tarihi itibari ile geçerli olacak.

Sözün özü; kısa vadede faizler yüksek seyredecek gibi görünse de durumda değişiklik olması da ihtimal dahilinde… Kredi faizlerinde de dalgalanmaların olmasını beklediğimiz bu dönemde kredi kullanacaklara tavsiyemiz; acele karar vermemeleri yönünde olacak. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutar ve uzun vade de borçlanmayı planlayanlar vakitleri varsa bir süre piyasayı gözlemleyebilirler.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.