Bayramda büyüklerin küçüklere ikram ve hediyeleri önemlidir. Küçükler de büyüklere ziyaretleri sırasında, tatlı, çukulata ve ya çiçek (yaşa/sağlık durumuna göre çukulata alınabilirliğini kaybedebiliyor) üçlüsü kurtarıcılardan.

Gerçi adetten olan mendil ve çorap ikilisi özellikle zamane gençliği ve çocuklarına çok hitap etmese de yanında mutlaka sürpriz bir şeyler de oluyor. Az sonra bahsedeceğimiz bütçenize uygun hediye seçenekleri ile bu konuda önerilerimiz olacak.

Hatırlatmak istediğimiz bir başka önemli konu ise, bayram tatilini, yurtiçi ve yurtdışı seyahatte geçirecek olanlar için, eğer dönüş hediyelerini önemseyenlerdenseniz, tatil masraflarınıza, bu kalemi de eklemeyi unutmayın ve bir hediye bütçesi de oluşturun.

Hediye almayı planladığınız yakınlarınızın bir listesini de yaparsanız, unutma riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Tatilin en güzel kısımlarından biri de alışveriş edebileceğiniz salaş pazarlar, kermeslerdir aslında. Hem kendinize hem sevdiklerinize alabileceğiniz üstelik oldukça ucuz bu alanları iyi değerlendirin.

Yurtdışına çıktığınızda da benzer alışveriş alanları bulmak mümkün ancak bunun için daha az turistik bölgeleri kollamak yerinde olacaktır. Bir de yurtdışı tatilinin her zaman duty free avantajı var. Oldukça ucuza mal edilebilecek hatta kredi kartı ve taksit imkanı ile alabileceğiniz göz dolduran hediyeler mümkün.

Benim en favori hediyelerim ise, yaşanmışlık taşıyan hediyeler örneğin yiğenim her yaz tatili dönüşü, bana mutlaka kendi çıkardığı şeytan minareleri, deniz kabukları getirir ki evde güzel bir koleksiyon oluşturma yolundayız. Yine başka bir arkadaşım da, İsviçre'ye yaptığı yolculuktan elbette bir after eight çukulata ve çam kozalağı ile dönmüştü. Evde hala baş köşede durur.

Yani hediye diyince illa ki, para harcamak gerekmiyor. Biraz emek ve yaratıcılık da yeterli olabiliyor. Burdan da aklıma, el emeği kartlar, örme kazak-hırka-atkı (örülebilecek aklınıza gelen ne varsa aslında :) Demek istediğim şu ki, yaratıcılığınızı, el becerilerinize güveninizi bir kenara atmayın. Az önce de söylediğim gibi, bayram hediyelerinin ardından, yaklaşmakta olan bir yılbaşı söz konusu. Yılbaşı hediyelerinin çok daha geniş bir çevreyi kapsadığı (aile, yakın arkadaşlar, iş arkadaşları, dahil olunan çekilişler derken en az 10'lu rakamları bulan hatta geçen kişi sayısında) düşünülürse el becerileriniz ile masrafları hafifletmek hem de çok daha hatırlanası hediyeler yaratmak mümkün.

Bol hediyeli tatiller!


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN