Başvurduğum kredinin faizi bu kadar yüksek değildi ki!

betulsungurlu

Geçtiğimiz hafta kredi başvurusunda bulunup onayı bu haftaya sarkanlar, ekspertiz günü ya da tapu işlemleri ertelendiği için konut kredilerini bu hafta kullanmak zorunda kalanlar ya da henüz başvurusunu hafta başı yapanlar; talep ettikleri kredi için bu kadar fazla faiz ödeyeceklerini hesap etmemişti ki… O kadar da hesap yapmışlar, ödeyebilecekleri aylık taksit tutarını saptamışlar, bankaların kredilerini karşılaştırmışlar ve en uygun krediyi veren bankayı sonunda belirleyip müracaat etmişlerdi. Şimdi hepsi boşa mı gidecek? Başvurduklarında kredi faizleri bu kadar yüksek değildi ki?

Muhtemeldir ki; bu hafta kredi işlemi olanların banka şubesi çalışanları ile yaptığı görüşmelerin ana konularından biri bu olacak. Tüketici, başvurduğu andaki faizin geçerli olmasını isteyecek. Zira birçok bankada kredi faizleri beklenmedik bir şekilde yükseldi. Başvuru anındaki kredi faizinden eser yok! Aylık taksitler birden arttı. 
 
Merkez Bankası döviz satım ihaleleri ile düşüremediği kuru, enflasyonu da tetiklemeye başladığından, biraz daha sert bir tedbirle düşürme yolunu seçti ve faiz koridorunu genişletti. Kararın ardından döviz kuru gerilerken, bir yandan da bankaların borçlanma maliyetleri hatırı sayılır bir biçimde arttı ve kredi faizleri de yükselmeye başladı. Akbank ile başlayan kredi faiz yükselişleri bir bir diğer bankalara da sirayet ediyor.  Kredi faiz oranı artış furyasına henüz katılmamış bankalar da en geç önümüzdeki hafta içinde harekete geçeceklerdir. Yani bu hafta başvuru yapanların bir kısmı da gelecek hafta farklı faizlerle karşı karşıya kalabilirler.  Bu sebeple, konu bu sıralar kredi araştıran herkesi ilgilendiriyor:
 
Ne yazık ki; bankaya başvurulan tarihte kredi faizinin ne olduğu değil, kredinin sizin hesabınıza aktarılacağı günkü faiz oranı geçerli oluyor her zaman. Kredi uygulamalarındaki bu altın kural, bazen tüketicinin lehine bazen de aleyhine işliyor. 
 
Bankalar faiz oranını belirterek size özel kampanya ile evinize posta yollasa da, televizyonda kredi kampanyalarını faiz oranları belirterek ilan ediyor olsa da hep bir dipnot oluyor aslında ekinde, zaman zaman gözden kaçabilen: 
 
“Belirtilen faiz oranları ve masraf tutarları piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir”, “Kullandırım anında bankamızca belirlenen faiz oranları geçerli olacaktır”…
 
Başvuru ve kredi kullanım arasındaki sürede faiz oranları düştüğünde bankalar size daha düşük faiz oranından kredi kullandıracağı gibi yükseldiğinde de değişikliği aynı biçimde yansıtıyorlar. Yani altın kural hiç değişmiyor!
 
betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar