İspanya’nın Akdeniz kıyısında yer alan tarihi şehri Barselona, neredeyse kenti baştan yaratan Gaudi’nin eserleri, birbirinden lezzetli tapasları ve yerli halk tarafından ‘’bitmeyen kilise’’ olarak da anılan La Sagrada Familia ile herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken yerlerden biri. Peki, Barselona’nın keyfi en iyi nasıl çıkar dersiniz? Yeni başlayanlar için şehirde mutlaka yapılması gerekenleri 10 maddede sıraladık.

1- Las Ramblas’dan başla

Görülmeye değer sayısız harika yere ve yapıya sahip Barselona’yı keşfetmeye başlamak için en ideal noktalardan biri Las Rambas Caddesi. Aynı zamanda şehrin her daim en hareketli noktalarından biri olan bu caddede dolaşırken kendinizi bir an İstiklal Caddesi’nde geziniyormuş gibi hissedebilirsiniz. Uzunluğu 1 kilometreden fazla olan cadde boyunca yan yana sıralanmış mağazaları, kafe ve restoranları göreceksiniz. İster alışveriş yapın isterseniz bir kafede oturup karşı konulmaz İspanyol lezzetlerinin tadına varın. Bu cadde şehri turlamak için kesinlikle en iyi başlangıç noktalarından biri. Barselona hayallarine daha şimdiden dalmaya başladıysanız tıklayın, şehre en uygun uçak biletlerine göz atın!

2- Gotik bölgesinde kaybol

Barselona’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gotik bölgesi, aynı zamanda dünyaca ünlü Picasso’nun da bir dönem yaşadığı Barri Gotik. Burada tarihi binaların inanılmaz görüntüsü ve dar sokaklar üzerinde yer alan küçük dükkanlar şehrin içinde adeta başka bir şehirde geziniyormuş izlenimi verebilir. Gotik bölgenin bir diğer özelliği ise birçok anlamda şehrin tarihinin başladığı yer olarak kabul edilmesi. Yani bölgede dolaşırken aynı zamanda şehrin tarihine de yolculuğa çıkacaksınız. Şehirde Barri Gotik dışında görülmeye değer diğer yerler ise Barselona’da gezilecek yerler galerimizde.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

3- Tapas, tapas ve tapas

Barselona’da gezinirken duyacağınız 3 kelimeden biri tapas olabilir. Farklı malzemeler kullanılarak hazırlanan tapas bir çeşit meze. Şehirde yemek zamanı geldiğinde birbiri ardına sıralanan tapas barlardan birine oturabilir ve belki de o güne dek tadına baktığınız en lezzetli seçeneklerle tanışmaya hazır olabilirsiniz. Tapas için mekan önerisi isteyenler ise şehrin yerlilerinin de favorilerinden olan Tapas 24’ü deneyebilirler. Barselona’nın dünyaca ünlü diğer lezzetlerine göz atmak isteyenler buraya!

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

4- Bitmeyen kiliseyi gör

Barselona ünlü mimar Antoni Gaudi’nin birbirinden ilginç eserleri ile dolu bir şehir. Bunlardan en ünlüsü ise yapımına 100 yıldan uzun süre önce başlanan ve günümüzde halen devam eden La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Bazilikası. Ünlü mimar Gaudi, yapının en dikkat çekici bölümlerinden olan kulelerin cennet ile yeryüzü arasında bağlantı kurduğunu söylemiş. Şehre geldiğinizde belki siz de bu konuda hak verebilirsiniz. Şehirde görülecek diğer yerler, tadına bakılacak lezzetler ve daha fazlası şehir rehberimizde.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

5- Park Güell’de şaşır

Şehrin Gaudi imzasını taşıyan bir diğer ilginç noktası da Park Güell. İçinde mimarın şaşırtıcı eserlerinden bazılarını da barındıran park şehrin en ünlü sakinlerinden olan Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak inşa edilmiş. Bir süre sadece aile ve yakın çevresi tarafından kullanılan park daha sonra halka da açılmış ve bugün kentte en fazla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

6- El Born’da kahve molası

Şehrin özellikle son yıllarda gitgide popüler olan bölgelerinden biri de El Born. Burada şehirde yaşayan gençlerin de favorilerinden olan kafelerden birinde kahve molası verebilir veya hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

7- Camp Nou’da maç izle

Eğer Barselona’da bulunduğunuz tarihlerde aynı zamanda Avrupa’nın en büyük stadyumu olan Camp Nou’da maç izleme şansınız varsa, bu deneyimi kesinlikle kaçırmayın. Neredeyse 100 bin kişi kapasiteli bu stadyumda yaşanan atmosfer tam anlamıyla nefes kesici. Eğer burada maç izleme fırsatı bulamazsanız da stadı gezebilir, hediyelik eşya mağazasından alışveriş yapabilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

8- Picasso Müzesi’ni gez

Dünyaca ünlü ressamın ilk eserlerinden örnekleri görebileceğiniz Picasso Müzesi de Barselona’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 – 20:00 arasında açık olan müzenin tarihi binası da en az içindeki eserler kadar ilgi çekici. Eğer daha yakınlarda dolaşabileceğiniz bir müze arıyorsanız İstanbul’da ücretsiz gezebileceğiniz bu müzeleri de göz atabilirsiniz.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

9- Barceloneta Plajı’nda denize gir

Akdeniz kıyısında kurulan şehirde birbirinden güzel plajlar da var elbette. Peki, bunlar arasında en ünlüsü hangisi diye sorarsanız birçok kişinin yanıtı Barcelonata olacaktır. 1000 metreden uzun kıyı şeridine sahip olan plaj boyunca çok sayıda kafe, bar ve restoranı da görebilirsiniz. Eğer yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız ve şehrin diğer plajlarını da keşfetmek isterseniz Nova Icaria, Mar Bella, Bogatell ve daha sakin bir alternatif arayanların tercihi olan Caldetes’te deniz ve güneşe doyabilirsiniz.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

10- Paella ile günü bitir

İspanyol usulü pilav olarak adlandırılabilecek paella da tapasla birlikte şehirde denenmesi gereken en önemli lezzetlerden biri. Safranla hazırlanan pilavın balık ve deniz ürünleri ilave edilerek servis edilmesi sonucu ortaya çıkan bu benzersiz lezzeti şehirde birçok yerde tadabilrsiniz. Barselona’da bu tadı deneyebileceğiniz neredeyse sonsuz alternatif olsa da birçok kişiye göre şehrin en iyi adresleirnden biri Carrer de Sant Carles’de bulunan Can Sole. Mekana geldiğinizde fazla fazla sipariş vermeden önce yan masalara şöyle bir göz gezdirmenizde yarar var çünkü burada porsiyonlar da çok büyük ve doyurucu.

Barselona'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.