İçindekiler

Havaalanı ulaşımı

Barcelona’da, “Barcelona International”, “Girona” ve “Reus” olmak üzere üç havaalanı bulunuyor.

Barcelona International, merkeze en yakın olanı! Merkeze uzak olan Girona ve Reus’a ise uygun fiyatlı uçak bileti bulma imkânınız çok daha fazla. Ancak eğer amacınız şehir merkezini ziyaret etmek ise şehre ulaşmak için ödeyeceğiniz ilave ücretleri de değerlendirmenizde fayda var.

Şehre 13 km uzaklıkta olan Barcelona International Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile yaklaşık 20 dakikada ve 25 Euro gibi bir ücretle ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşımı tercih edenler ise 4 ile 6 Euro arası bir bedel ödeyerek RENFE trenlerini ya da havaalanı ekspres otobüs servislerini kullanabilir.

Girona Havaalanı ise Barcelona’nın 103 km kuzeydoğusunda bulunuyor. Taksi ile şehir merkezine ulaşım süresi 1 saati, ücreti ise 120 Euro’yu buluyor. Otobüs ile Barcelona merkeze ulaşmak isterseniz de yolculuk 1 saat 10 dakika sürüyor ve ücreti 15 ile 25 Euro arasında değişiyor.

Reus Havaalanı ise Barcelona’nın 106 km güneyinde bulunuyor. Eğer deniz ve güneş tatili yapmak için Barcelona’ya gidiyorsanız şehrin en iyi plajlarının bu havaalanına daha yakın olduğunu hatırlatalım. Öte yandan bu havaalanından Barcelona şehir merkezine taksi ile ulaşmak isterseniz 200 Euro’dan fazla bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Şehir içi ulaşım

Gezilecek yerler, görülecek tarihi eserler birbirlerinden uzak yerleşimlerde olduğu için Barcelona’da en ideal ulaşım aracı metro ve otobüslerdir.

Metro hattı ile hemen hemen şehrin tüm merkezi ve turistik yerlerine ulaşabilirsiniz. Sabah 05.00’den gece yarısına kadar çalışan metro, Cumartesi günleri ve diğer resmi tatillerde tüm gece boyunca da hizmet veriyor.

Şehirde bulunan otobüs hatları da uygun seçeneklerden biri! Hattına göre değişmekle birlikte genellikle sabah saat 04.30’dan, gece saat 23.00’e kadar çalışıyor. Gece 23:15’den, sabah saat 06.00’ya kadar ise Katalonya meydanından kalkan ve “Nitbus” isimli gece otobüsleri devreye giriyor.

Sabah 05.00’den gece 02.00’ye kadar hizmet veren tramvaylar ise özellikle şehrin endüstriyel, alışveriş ve yerleşim alanlarına ulaşım için tercih ediliyor.

Toplu ulaşım için en çok T10 kartları kullanılıyor. İçinde 10 adet bilet bulunan bu kart, hem tek tek bilet almaktan daha ucuza mal oluyor hem de süreli değil. Üstelik birden fazla kişi aynı kartı kullanabiliyor.

Ulaşım amacıyla turistler için sunulan “Barcelona Card” isimli kartlardan da yararlanabilirsiniz. Bu kartlar sınırsız ulaşımın yanı sıra bazı müzelerde, gösterilerde hatta alışveriş ya da restoranlarda indirim imkânı da sunuyor. 2 ile 5 gün arası kullanıma yönelik olan bu kartların fiyatı ise 34 ile 58 Euro arasında değişiyor.

Turistlere yönelik gezi otobüsleri de şehrin ziyaretçileri arasında oldukça popüler. Şehirdeki en ilginç yerleri bir seferde görme imkânı sunan bu otobüslerin tarifesi ise 27 ile 35 Euro arasında değişiyor. Biletler ise 1 ya da 2 gün kullanımlı olarak sunuluyor.

Şehir içinde çoğu insan taksileri gece kullanıyor. Sarı ve siyah renkli taksilerin üzerinde yanan yeşil ışık, müsait olduklarına işaret ediyor. Geceleri, resmi tatil günlerinde ya da havaalanından kalkış ya da varış gibi zamanlarda tarife biraz daha pahalı oluyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar