Bankalardan kredi kartı limit artışına frenleme

tugbahacibayramoglu

Bankalar, kredi kartında limit sınırlaması getiren yeni yönetmelikten dolayı şu sıralar limit artışına gitmiyor. Sebebi ise kişilerin toplam kredi kartı limitlerini gösteren bir sistemin henüz düzenlenmemiş olması.

Habertürk gazetesinde yer alan bir habere göre bankalar bu yeni düzenlemeden dolayı şu sıralar kredi kartı limitini arttırmak isteyenlerin tepkilerini geri çeviriyor. Çünkü banka, kendi bankası dışında kişinin diğer bankalardaki limitini göremiyor. Bunu görecek bir sistem yapılmadığı için de şu sıralar limit arttırmak isteyenlerin talebi kabul edilmiyor.

İçindekiler

Kredi Kayıt Bürosu çalışma yapıyor

Konuyla ilgili Kredi Kayıt Bürosu’nun bir çalışma yaptığı vurgulandı. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış değil ve bankalar da ceza almamak adına kart limiti konusunda taleplere yanıt vermiyor. Hatta bankalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na da başvurmuş. Yani oradan gelecek yanıta göre hareket edecekler. Ya bir süre daha limit artışına izin verilecek ya da sistemin kurulmasına kadar beklenecek. Kredi kartı limitleriyle ilgili yeni düzenlemenin ayrıntılarını, kredi kartı limiti gelirin 4 katını geçemeyecek başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

Kredi kartı limiti gelirin 4 katını geçemeyecek

8 Ekim 2013'te Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle yeni kart alacaklar ilk yıl gelirin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar içinse 4 katını aşan harcama yapamayacak. Ancak halen gelirinin üzerinde limiti olan kartları bulunanların ise limiti düşürülemeyecek ancak artış talepleri yapılmayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar