Bankalardan dosya masrafını geri alabilirsiniz!

tugbahacibayramoglu

Konut, ihtiyaç ya da taşıt kredileri için alınan dosya masraflarına ilişkin açılan davalar bir bir tüketici lehine sonuçlanınca, bu masrafların geri alınması gündeme geldi. Önce Isparta, ardından da Konya’da dosya masraflarının geri alınmasına ilişkin bankalara açılan davalar tüketici lehine sonuçlanınca, Tüketici Dernekleri dosya masraflarının geri alınması için çağrıda bulundu.

4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre bankaların dosya masrafı istemesinin haksız şart sayıldığını belirten Tüketici Derneği Onursal Başkanı Engin Başaran, bankaların tüketiciyi doğru bilgilendirmediğini belirtti ve “Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır geri almasına göz yumdu. Yasa da tüketici lehine uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınmasına dair iki tane yargı kararı var. Tüketiciler hakkını kullanmalı” açıklamasını yaptı.

Bankalar Birliği verilerine göre son Türkiye’de 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 273 bin 674’ü taşıt, 1 milyon 275 bin 920’si konut, 6 milyon 997 bini tüketici kredilerinden oluşuyor. 2 milyon 503 bin 863 kişi de diğer kredileri kullandı.

İçindekiler

İtiraz edebilirsiniz

Kullandığınız krediye ilişkin dosya masrafını geri almak istiyorsanız neler yapacaksınız? Bunun için iki yöntem var.

  1. Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.
  2. Banka parayi iade etmezse ilçe kaymakamlıklarında bulunan hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin ise yeniden yapılandırmada dosya masrafı istenmesinin doğru olmadığını belirterek “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir” dedi. Dilerseniz hesap işletim ücreti, dosya masrafı gibi bu itirazlarınız için Tüketiciler Birliği'nin sitesinde yer alan linke tıklayarak da dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

Eski kredi dosyalarınız için gerekli başvuruları yapıp para iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Enuygun.com olarak size önerimiz yeniden yapılandırma ya da yeni kredi başvuralarında bu dosya masraflarına itiraz edin. Bilinçli tüketici olarak gerekli itirazı yapmanız durumunda bir banka olmasa bile diğer bir bankadan istediğiniz şartlarda kredi kullanabilirsiniz.

Bankaların tüketici kredilerinde uyguladığı komisyonlar kredi türü ve vadesine göre değişiklik gösteriyor. Bankaların ilan ettikleri kredi faiz oranları, dosya masrafı ve komisyon oranları örneğin 100 bin liralık bir konut kredisinde toplamda 2 bin ile 5 bin lira arasında değişiyor.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN