Temmuz ayından bu yana hızlı bir şekilde yükselişe geçen konut kredisi faiz oranları nihayet Eylül ayı ortasında önce durdu; geçtiğimiz hafta da Garanti Bankası ve Denizbank konut kredisinde 1 baz puanlık indirim yaptı.

Aslında konut kredileri açısından olumlu haber FED kararıyla geldi. Geçtiğimiz hafta da Konut faizlerinde artış beklenmiyor başlıklı yazımızda durumun ayrıntıları anlatmıştık. Ekonomideki bu ılımlı hava, iki bankanın konut kredisi faizlerine yansıdı. Geçen hafta Garanti Bankası İndirimli Mortgage Kredisi faiz oranını, %0,89’tan %0,88’e çekti.

Yaklaşık 1.000 TL’lik indirim oldu

Bu da toplam geri ödemede yaklaşık 1.000 TL’lik bir indirim anlamına geliyor. FED’in önümüzdeki ay alacağı kararlara bağlı olarak konut kredisi faizlerinde artış olabilir bu yüzden eğer ev satın alacaksanız bu olumlu havayı kaçırmayın. Kim bilir belki de ev alıp işlemlerinizi yapana kadar bir iki puanlık düşüşte olabilir.

Garanti Bankası İndirimli Mortgage kredisinde 120 ay vadeli 100 bin TL kredinin aylık ödemeleri %0,88 faiz oranıyla 1.352 TL yapıyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise sigorta primleri hariç 166.225 TL. Denizbank ta konut kredisi faizinde geçen hafta sonuna doğru 1 baz puanlık indirim yaptı.

Denizbank’ın da 120 ay vadeli 100 bin TL’lik konut kredisi ödemesi şöyle: Aylık taksitler %0,90 95 faiz oranıyla 1.400 TL. Kredinin toplam geri ödemesi ise sigorat primleri hariç 170.178 TL.

Fırsatı kaçırmayın

İki bankadaki faiz indirimi çok etkili önemli gözükmese de uzun vadeli konut kredisi kullanmak isteyenler için bu günlerin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Zira önümüzdeki aylar için dünya piyasalarında oluşabilecek çalkantılar, konut kredisi faizlerini daha da yukarı çıkartabilir. Bizden hatırlatması…

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.