Bankalar için yeni bir rekabet dönemi başlıyor!

betulsungurlu

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com; bireysel bankacılık müşterilerinin maliyetlerinin yayınlamasına ilişkin BDDK’nın aldığı yeni kararlar ile bankalar arası rekabetin daha da derinleşeceğini, bundan karlı çıkanın tüketici olduğunu belirtiyor. Şu anda bankacılıkla ilgili olarak kredi, kredi kartı ve sigorta konularında karşılaştırma hizmeti vererek kullanıcılarının zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayan Enuygun.com, çok yakın bir zamanda vadeli ve vadesiz mevduat ürünlerinde sunacakları karşılaştırma servisi ile yatırım ve bankacılık işlem ücretleri konularında da tüketiciye en avantajlı bankayı işaret edecek!

Bu kapsamda BDDK’nın yeni hamlesini değerlendiren Enuygun.com Genel Müdürü Çağlar Erol “Bankalar bu karar ile bireysel müşterilerine sundukları ürünlerin maliyetlerini artık çok daha şeffaf bir şekilde açıklayacak! Bankacılık işlem ücretleri, komisyon ve faiz bilgileri her bankanın kendi internet sitesinin ana sayfasında yayınlanırken güncellemeler eş zamanlı olarak BDDK’ya bildirilecek. Türkiye’de bireysel bankacılık müşterilerinin işlemleri sırasında karşılaşacakları maliyetleri açık, net ve standart olarak sunmayı hedefleyen bu sistemin bankalar arası rekabeti derinleştirmesini bekliyoruz’ dedi.

Enuygun.com olarak özellikle kredilerde tüketiciler için gerekli şeffaf ortamı çoktan oluşturduklarını ve milyonlarca kişinin karşılaştırmalı bir biçimde kredi kararlarını www.enuygun.com üzerinden verebildiğini belirten Erol “Geç kalınmış bulsak da BDDK’nın bu kararını destekliyoruz. Faizlerin düşmesiyle birlikte bankalarda işlem ücretleri çok daha fazla önem kazandı. Bankaların bu işlem ücretlerini talep etmelerini doğal karşılıyoruz ama şeffaflık konusunda sıkıntı olduğu da bir gerçek! Herhangi bir bankanın ücret ve faiz bilgilerini web sitelerinden öğrenmek bazen konunun uzmanı için bile zor olabiliyor. Bundan sonraki süreçte ortak bir sembol üzerinden ana sayfadan görmek mümkün olacak diye umuyoruz’ dedi.

Mobilde numara taşıma kolaylığı getirildikten sonra mobil işletmecilerin tüketicilere en avantajlı tarifeyi sunabilmek için adeta yarıştığını hatırlatan Enuygun.com Genel Müdürü Çağlar Erol ” Geçen sene 1 Nisan’da karşılaştırmanın kolay olabilmesi için kontör yerine TL getirildi. Tüm bu kararların etkisiyle geçtiğimiz seneye oranla çok daha ucuza konuşuyoruz. Bu sene 1 Nisan’da da BDDK’nın maliyetlerle ilgili şeffaflık kararı test edilmeye başlandı. Bankalar yeni düzene uyum sağlamak için hazırlanıyor. Mobil iletişim sektöründe olduğu gibi bankacılıkta da rekabet hız kazanacak, bankalar sadece faizde değil ücretlerde de yarışacak. Bunun da tüketiciye olumlu yansımasını beklemek lazım. Biz de karşılaştırma servisimizle bu rekabetin içinde olacağız.’ dedi. 

Konunun birçok kişiyi ilgilendirdiğini, bankacılık işlem ücretlerinin bir süredir tartışmalara neden olduğunu da hatırlatan Erol “Merkez Bankası verilerine göre yaklaşık olarak Türkiye’de yetişkin nüfusun yarısının en azından bir banka hesabı mevcut!  Diğer yarısının da bankaya en azından fatura ödemek ya da para göndermek için yolu düşüyordur diye düşünüyoruz.  Üstelik bir kişinin birden fazla bankada hesabı olduğu konusu da var. Yani şeffaflık ve karşılaştırma imkânı çok önemli bir kesimi ilgilendiriyor. BDDK’nın yeni kararı süreci iyi yöneten bankalar için yeni müşteri kazanma adına fırsat da olabilir’ dedi.

 

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN