Bankaların keyfi uygulamalarına Bankalar Birliği (BK) nihayet el attı. Bankalar artık her ürün ve hizmet için müşterinin talebini alacak, hem de sözleşmeler 12 punto ve siyah harfle yazılacak.

Akşam Gazetesi’nde yer alan bir yazıya göre Türkiye Bankalar Birliği, Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti’nin çalışma esasları ve bankacılık sözleşmesiyle ilgili bir tebliğ yayınladı. 1 Eylül 2013’ten itibaren geçerli olacak bu tebliğde müşterilerin lehine yeni düzenlemeler var. Bankaların artık her ürün ve hizmet için müşterinin talebini alması zorunlu olacak. Faiz ve ücret değişikliği 30 gün önceden haber verilecek.

Sözleşme 12 puntoyla yazılacak

Tebliğe göre ihtiyaç kredisi ve kredi kartı sözleşmeleri en az 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılacak. Faiz ve ücretlerdeki değişiklikler müşteriye en az 30 gün içerisinde bildirilecek. Müşteri 10 gün içerisinde hizmetin kullanımından vazgeçebilecek.

Kullanılmayan kredi kartları kapatılacak

Yeni tebliğe göre en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde hesabı kapatma hakkı bulunduğu bildirilecek. Müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu, aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılacak.

Hakem Heyeti’ne başvuru süresi 2 yıla çıktı

Ayrıca mevduat sahiplerinin Hakem Heyeti’ne başvuru süresi 30 günden 60 güne çıkartıldı. Başvurunun hakem heyetine iletilme süresi ise 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Müşteri Hakem Heyeti’nin başvuruyu sonuçlandırma süresi ise 30 günden 90 güne çıkarılacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.