Kredi ya da kredi kartı başvurusu onaylanmayanlar bunun nedenini merak ediyor. Bazen eksik ya da yanlış bilgi nedeniyle onaylanabilecek bir kredi olumsuz sonuçlanabiliyor. Bazen de süreç tam anlaşılamadığından reddedilmek şaşkınlık ya da kızgınlık yaratıyor.  Oysa bankaların kredi onay sürecinde nasıl düşündüklerini bilmek, anlamak; bankadan kredi alabilmenin ilk aşamasını oluşturuyor. 

İlk olarak bankaların kar amaçlı birer ticari kurum olduğunu, kurumun sürekliliği için de basiretli bir tacir gibi davranmak zorunda olduğunu kabul etmekle başlayabilir ve konuyu duygusallıktan uzaklaştırabiliriz. Banka ve başvuru sahibi arasındaki kredi ilişkisi aslında tamamen ticari bir ilişkidir, her iki tarafında menfaati söz konusudur. Bu yaklaşımı benimsemek, kredi almak isteyenler için sonuca yönelik davranışlar geliştirmek için önemli bir adımdır.

Bankalar kredi ürünlerini duyurmak ve satabilmek için pazarlama ve reklam aktivitelerine onca para harcadığına göre, kredi verme istekleri açıkça ortadadır. Sadece bunu düşündüğümüzde bile, onaylayamadıkları krediler için kendilerine göre geçerli nedenleri olduğu sonucuna varabiliriz. Öyleyse kredinizin neden onaylanmadığını öğrenmenizde fayda var. Bu bilgi sizin durumunuzda düzeltilebilir bir bilgi ise bankanın fikrini değiştirmesine neden olabilir. 

Yardımı olabilir düşüncesiyle örnek olabilecek birkaç senaryoyu aşağıda sizler için derledik!

Senaryo 1:  Başvuru formunda belirttiğiniz gelir seviyeniz almak istediğiniz kredi için yeterli görülmemiştir. Aylık taksitleri ödeyemeyeceğiniz düşünülmüş olabilir. 

Oysa siz ailenizle yaşadığınız ve kira ödemediğiniz bilgisini onlarla paylaşmamış olabilirsiniz.  Belki de gelirinize ek olarak bir de kira geliriniz var ama forma yazmaya gerek duymamış olabilirsiniz.  Başka bir geliriniz yoksa bile; talep ettiğiniz kredi için vadeyi uzatıp (örneğin  12 ay yerine 36 ay) taksitleri düşürme seçeneğini teklif edebilirsiniz. 

Senaryo 2: Geliriniz almak istediğiniz kredi için uygun bulunmuş ama geçmiş dönemlerdeki kredi ödeme performansınız da sorunlar yaşadığınızdan banka kredi başvurunuzu onaylamıyor olabilir. 

Bu durumda bankaya kefil ya da ev ipoteği gibi ekstra teminatlar teklif edebilirsiniz. Ya da bu konuda yanlış kayıtlar olduğunu düşünüyorsanız (nadiren de olsa söz konusu olabiliyor) bunu düzeltmeye çalışabilirsiniz.

Senaryo 3: Başka bankalara da borçlarınız var, her ay geçmiş kredileriniz için ödediğiniz belli bir tutar var. Başvuru yaptığınız banka ‘Bir de benim vereceğim krediyi bu gelir ile nasıl ödeyecek’ tereddüdüne düşmüş olabilir. 

Oysa siz zaten başka banka borçlarınızı birleştirmek için kredi istiyor olabilirsiniz. Ekstra bir krediyi ödeyemeyeceğinizi farkındasınızdır. Yapmak istediğiniz sadece borç transferidir. Ancak bu bilgiyi paylaşmamış olabilirsiniz. Bu bilgiyi paylaştığınızda ve yeni krediniz ile birlikte diğer banka borç kapama işlemi için bankayı yetkilendirdiğinizde sorun çözülebilir. Tabii önceki kredilerinizde düzensiz ödeme, icra takibi gibi olumsuzluklar olmamışsa… 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.