Bankacılık ücretlerinde yeni düzenlemeler

tugbahacibayramoglu

Bankaların para transferi, fatura ödemesi, hesap işletim ücreti, para çekme gibi işlemlerden aldıkları ücret ve komisyonlarda indirime gidildi. Buna göre 1.000 TL ve altında işlemler için komisyon oranı mobil bankacılığı ya da internet bankacılığı aracılığıyla yapılırsa 1 TL’yi, ATM’den yapılırsa 2 TL’yi, diğer kanallar aracılığıyla yapılırsa da 5 TL’yi geçemeyecek.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararlar 1 Nisan 2020 itibariyle geçerli olacak. İşte yeni düzenlemeler…

• EFT işlemlerinden alınacak ücretler işlem tutarı 1.000 TL ve altındaysa 1 TL’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL’yi, diğer kanallardan yapılan işlemlerde ise 5 TL’yi geçemeyecek.

• İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasındaysa sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL bedel alınacak. İşlem tutarı 50.000 TL üzerindeyse komisyon tutarı 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanır. (Tutara göre belirlenecek ancak 100 TL’yi geçemeyecek)

• Bireysel müşterilerden kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise kart maliyeti alınacak.

• Ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırıldı.

• Ticari kredilerde erken kapama komisyonuna da sınır geldi. Erken kapama cezası, vadesi 2 yıla kadar olanlar %1’i, 2 yıldan uzun olanlar da %2’yi aşmayacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar