Bankacılık işlem ücretleri yine gündemde

betulsungurlu
İçindekiler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı”, tüketici haklarının bir miktar daha iyileştirilmesini hedefleyerek görüşe açıldı. Tasarının 2013’de son halini alarak yürürlüğe girmesi planlanıyor. Özellikle tüketicilerin satın aldıkları ürün veya hizmetten cayma hakkı sürelerinin uzatıldığını gözlemlediğimiz tasarıda bankacılık işlem ücretlerinin toptan kaldırılmasına yönelik madde ise uzunca süre tartışılacağa benziyor.

Gazetede yazılanlardan sonra merak edip biz de taslağın aslına göz attık. Özellikle bankacılık işlem ücretleri ile ilgili kısmını epey iddialı bulduğumuzu söylemeliyiz. Konu tek cümle ile karara bağlanıyor ve tüm ücretleri tek kalemde siliyor. Olduğu gibi alıntı yaparsak daha iyi anlaşılabilir:

“Bankacılık sözleşmelerinde, hiçbir suretle tüketicilerden kredi kartı üyelik ücreti, hesap işletim ücreti, dosya ücreti, ipotek fek ücreti vb. isimler altında herhangi bir bedel alınamayacağı hüküm altına alınmaktadır.”

Tasarıda konu yukarıdaki cümle ile kestirip atılmış ama Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı konu hakkında bankalarla görüşüldüğünü, BDDK’ya da sorarak bankaların faiz dışı gelirlerinin toplam gelirler içerisindeki payını azaltmayı hedeflediklerini söylüyor. Sözün özü tasarıda yazan cümle, hedeflenen maksimum noktayı işaret ediyor ama gerçekleşmesine taraflar ve diğer ilgili kurumlar karar vereceği için hedefe ne kadar yaklaşılacağı sahiden tartışılır. Bankalar ve BDDK ise konunun asıl kahramanları!

BDDK işlem ücretlerini tamamen kaldırmıyor

Yeniden hatırlatmak gerekirse BDDK, geçtiğimiz sene bu konuyu gündeme almış ve bankacılık işlem ücretlerinin tüketicinin kolay ulaşabileceği bir yerden yayınlanmasına karar vermişti. Böylece bankalar internet sitelerinin ilk sayfalarında faiz ve ücret bilgilerini yayınlamaya başladılar. Ancak BDDK ücretlerin tamamen kaldırılması yönünde bir adım atmadı.

Bankaları temsilen Türkiye Bankalar Birliği ise birkaç gün önce basın açıklaması yaptı ve ücret ve komisyon masraflarının katlanılan maliyetler nedeniyle düzenlemelere uygun olduğunu söyledi. AB ve uluslararası uygulamalarda da bu işlerin piyasa mekanizması çerçevesinde serbestçe belirlenebildiğini belirtti.

Tartışmalar sürecek

Görünen o ki tartışma ve paslaşmalar bir süre daha devam edecek. Tüm bu tartışmaların belirli bir ölçüde tüketiciye olumlu sonuçlar doğurmasını arzu ediyoruz ama bankaların tüm işlem ücretlerinden vazgeçmesini de olası bulmadığımızı belirtmek isteriz.


Serbest piyasa koşulları çerçevesinde tüketici için en akıllıca yöntemin karşılaştırma yaparak en uygun ürün ve hizmeti sunan bankayı seçmek olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bu kimileri için uygun faizle kredi veren banka, kimileri için hesap işletim ücreti almayan banka, kimileri için de kredi kart aidatı almayan banka anlamına gelebilir.  Her bir ürünü en uygun fiyatı veren bankadan kullanmak da bir yöntem olabilir. Netice de önemli olan bilinçli tüketici olmak!

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar