Banka ve müşteri ilişkilerinde yeni dönem

betulsungurlu

Uzun zamandır konuşulan düzenlemeler sonunda yürürlüğe girdi. Türkiye Bankalar Birliği, 1 Eylül 2013 tarihinden uygulamaya geçen yönetmeliklerin banka ve müşteri ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatacağını savunuyor. Yeni değişiklikler ile tüketici, bankacılık işlemlerinden doğan tüm maliyetlerinin farkında olacak ve maliyetlerden memnun kalmazsa vazgeçme hakkını kullanabilecek.

İçindekiler

İşte önemli yenilikler;

Bilgi formu uygulaması

1 Eylül 2013 tarihinden itibaren bireysel bankacılık sözleşmesinin imzalanmasının ardından tüketici için sözleşmeye konu olan tüm bankacılık ürün ve hizmetleri için ayrı birer form düzenlenecek. Bu formlarda ürünlerin ücret, faiz gibi tüm maliyet bilgileri ve bu maliyetlerin ne kadar süre ile ve nasıl tahsil edileceği bilgileri yer alacak. Ürün bazında banka ve müşteri tarafından imzalanan bu formların bir nüshası müşteriye verilecek bir nüshası da bankada muhafaza edilecek. Böylece tüketici kullanacağı ürünlerin maliyeti hakkında yazılı olarak da bilgilendirilmiş olacak.

Ücret ve komisyonlarda değişiklik yapılması ve müşterinin vazgeçme hakkı

Bankalar faiz ya da diğer ücretlerde yapacağı değişiklikleri en az 30 gün öncesinden müşterine bildirmek zorunda olacak. Yeni maliyetlerin geçerli olmaya başladığı tarihten itibaren 15 gün içinde de tüketici dilerse vazgeçme hakkını kullanabilecek. Müşteri vazgeçerse banka hizmeti durdurabilecek ve yeni döneme ait ilave ücret veya faiz tahsil edemeyecek.

Banka eğer bir yıl içerisinde ücretlerde yüzde 20’nin üzerinde artış yaparsa müşteriden yeniden talep almak zorunda kalacak. Yüzde 20’nin altındaki artış değişikliklerde ise müşterinin bilgilendirilmesi yeterli olacak. Havale, EFT gibi anlık işlem ücretleri ise işlem öncesi bilgilendirme şeklinde gerçekleşecek.

Bankalara yaptırımlar

Eğer banka bireysel bankacılık sözleşmesine aykırı hareket eder ve tüketici bankayı şikâyet ederse yargıya intikal etmesine gerek kalmadan konu Türkiye Bankalar Birliği nezdinde tespit edilirse Birlik Yönetim Kurulu bankaya para cezası uygulayabilecek.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar