Banka ve kredi kartı kullanımının ekonomiye katkısı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Nakit mi kredi kartı mı tartışmaları süredursun yapılan araştırmaya göre tüketimin tamamen kredi kartı ve banka kartıyla yapılması durumunda ekonomiye 3 yılda 43 milyar TL katkı sağlanıyor. Bu da 10 adet 3. Köprünün yapılması anlamına gelir.

100 TL’lik işlem başına 0,67 TL kazanç

MasterCard ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan “Türkiye’de Nakit ve Kart Ödemelerinin Karşılaştırmalı Maliyeti” raporu açıklandı. Hürriyet gazetesinde yer alan bir habere göre 100 TL’lik harcamanın nakit yerine kartla yapıldığında her işlem bazında verimlilik kazancının 0,67 TL olduğu ve kart kullanımının artarak devam etmesi durumunda 2015’e kadar Türkiye kazancının 43 milyar TL’ye ulaşacağı vurgulandı.

Yüzlerce okul yapılabilir

Raporda, kart kullanımıyla birlikte, GSYİH’de yüzde 0.27 civarında bir etkinlik artışı ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasının getireceği yüzde 1.4’lük ek bir katkı sağladığı hesaplandı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu katkı 10 adet 3. Köprünün yapılması anlamına geliyor. Ya da bir başka deyişle bu gelirle yüzlerce okul onlarca hastane yapılabilir. Bu yüzden kredi kartı tartışmalarında kayıt dışı ekonomiyi düşünerek yorum yapmanın gerektiğine inanıyorum.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar