İçindekiler

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın istediği kişilerin hesap bilgilerini talep etmesini sağlayan tebliğ 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Bu yeni uygulamaya göre SGK, bankalardan istediği kişilerin hesap bilgilerini, iş ve ev adreslerini öğrenebilecek.

Düşük maaş bildiren yandı

SGK’nın bu uygulamayla düşük maaş bildirimi yapan ya da sigortasız işçi çalıştıran şirketleri takibe alması hedefleniyor. SGK ayrıca prim borç vs. olanların hesaplarına isterse banka hesaplarına elektronik ortamda haciz koyabilecek. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre SGK sadece kredi kullananlar değil, bankada maaş hesabı bulunan müşterilerinin de TC kimlik numarası, iş yeri unvanı, işe başlama tarihleri vs hepsini isteyebilecek. SGK bankalardan kişilerin ev ve iş yeri adreslerini alarak elektronik ortamda haciz koydurabilecek. Bu uygulama kamu kurumlarında çalışanları muaf tutuyor.

Gelir testi kontrol edilecek

SGK ayrıca Genel Sağlık Sigortası gelir testi bildirimlerini de banka hesaplarına göre denetleyecek. Böylece gelir testinde hane halkı gelirini düşük tutup bankada parası olanlar tespit edilebilecek. Yine Takasbank üzerinden borsa işlemi yapan ancak SGK borcu olanların da işlemlerini görebilecek.

Elektronik haciz

SGK bankalar ve diğer tüm kamu kurumlarıyla bilgi alışverişi yaparak kişileri yakın takibe almış olacak. SGK’ya borcu bulunanların da hesaplarına haciz koyarak sistemdeki borç yükünü azaltmaya çalışacak. Kredi kullanacaklara ya da bankada parası olanlara duyurulur.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar