İçindekiler

Tropikal muson iklimine sahip Bangkok, dünyanın en yüksek ortalama sıcaklığına sahip şehri! Şehirde ortalama hava sıcaklığı 26-30 derece arasında olmakla birlikte genellikle 30 derecenin üzerinde seyrediyor. Ayrıca oldukça nemli bir bölge olan şehrin en kurak geçen dönemi Kasım ve Şubat ayları arasında olmasına rağmen bu dönemde bile nem oranının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Haziran Ekim ayları arasında şehrin en yağışlı, Mart ve Ağustos ayları arasında ise en sıcak sezonu yaşanıyor.

Bangkok’ta mevsimler yağışlı, soğuk ve kuru olarak 3’e ayrılıyor:

Yağışlı sezon:

Bangkok’ta yağış sezonu Mayıs ayında başlıyor ve Eylül’e kadar sürüyor. Yağmurlar genellikle öğleden sonra görülüyor. Tüm gün yağışın olduğu günler ise oldukça seyrek! Yağmurların etkisi ile bu dönemde hava sıcaklığı 30 derecenin altına derecelere hafifçe düşebiliyor. Bu durum da sıcaktan bunalan şehrin sakinleri ve ziyaretçileri için oldukça keyifli oluyor.

 

Soğuk sezon

Sıcaklıklar aydan aya çok değişiklik göstermese de şehri gezmek için en ideal zaman Ekim ve Şubat ayları arası! Bu dönemde şehrin en soğuk sezonu yaşanıyor. Soğuk dediğimize bakmayın hava sıcaklığı 25-28 dereceler arasında seyrediyor.

Kuru sezon:

Kasım ve Şubat ayları arası ayrıca şehrin en az nemli olduğu dönemi. Nem sevmeyen ziyaretçiler için ideal zaman!

Bangkok nasıl bir şehirdir merak edenler bu yazımızı okuyabilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar