“Melekler Şehri” olarak anılan başkent Bangkok yaklaşık 200 yılı önce küçük bir liman şehriydi. Bugün ise Tayland’ın kültürel, siyasi ve ticari merkezidir. Eski ve yeniyi aynı anda içinde barındıran bu şehir, kültürel zenginliği ile de oldukça değişik ve sihirli bir yer!

Bangkok, dünyanın en uzun isimli şehri olarak Guinness rekorlar kitabına da geçmiş. Asıl ismi, “Krung-thep-maha-nakorn-boworn-ratana-kosin-mahintar-ayudhya-amaha-dilok-pop nopa-ratana-rajthani-burirom-udom-rajniwes-mahasat-arn-amorn-pimarn-avatar-satit-sakattiya-visanukam”. Tayland’da ismin uzun olması sahibini onurlandırmak anlamına geliyor. Şehre bu uzun ismi veren Kral Rama, aynı zamanda Bangkok’un başkent olmasını sağlamış. Yerli halk kısaca şehri “Krung Thep” olarak adlandırıyor. Bangkok ise şehrin uluslararası bilinen ismi!

Birçok yaşam tarzını aynı anda görebileceğiniz Bangkok; hep gülümseyen insanları, değişik yemekleri, baharatları, egzotik meyveleri, tropik yaşamı, filleri, timsahları, Buda tapınakları, sarayları, Çin mahallesi, kanal turları, yüzen marketi ve safari parkı ile çok renkli bir şehir! Hatta öyle ki şehirdeki taksiler bile rengârenk! Thai masajı ise hiçbir yerde bulamayacağınız kalitede ve ucuzlukta!

 

Şehirdeki insanların kral ve kraliyet ailesine olan hayranlığı ile sevgisi hemen dikkatinizi çekecek. Her yerde kralın posterleri bulunuyor. Öyle ki insanlar kralın posterinin önünden geçerken bile saygı ile eğiliyor. Tahmin edeceğiniz gibi kral hakkında kötü şeyler söylemenin cezai yaptırımları var.

Tropik bir iklime sahip Bangkok, dünyanın en sıcak şehri unvanını da sahip! Hava sıcaklığı yıl boyu 26 ile 31 derece arasında gidip geldiği için bu unvanı ne kadar hak ettiği tartışılabilir ama oldukça nemli bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple yağışlar sık görülüyor.

Nüfusu 9 milyon olan bu şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu yerli halk oluşturuyor. Öte yandan şehirde gezinirken birçok Çinli, Hintli, Arap, Malezyalı ve Avrupalı göçmene de rastlayabilirsiniz.

Bangkok aynı zamanda oldukça ucuz bir şehir. Para birimi Thai Baht. Alışveriş tutkunları için de ideal!

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.