Vize konusunda takıntılı bir milletiz. Aslında takıntı da değil, vize için büyük paralar harcıyoruz, strese giriyoruz. Bazen ünlü işadamları bile 1-2 haftalık vizeyle yetinmek zorunda kalıyor. Bu yüzden de yurtdışı tatiline çıkmak, bazı insanların gözünde büyüyor. Oysaki yanı başımızda vizesiz de tatil yapabileceğiniz yerler var. Balkanlarda deniz, göl ya da nehir kenarında tatil yapabileceğiniz rotaları keşfetmeye ne dersiniz?

Ohri (Makedonya)

İlk durağımız yıllar önce ilk kez gittiğimde çok etkilendiğim Ohri. Makedonya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Üsküp’e uçup oradan araba kiralayarak ya da otobüsle Ohri’ye gidebilirsiniz. Üsküp-Ohri arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Ohri tarihi manastırları, camileri, Osmanlı dönemi konaklarıyla çok şirin bir kent. Göl deyip geçmeyin, oldukça büyük bir göl ve gölde yüzme, yelken gibi su sporları da yapılıyor. Gölün etrafında irili ufaklı çok sayıda otel var. Aya Dimitri Kilisesi, Aya Klement Manastırı, Samoil, Ohri Camisi, Bedesten gibi yerleri gezip, mutlaka tekne turu da yapın. Hem şehir merkezi hem de gölü, UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmış. Ayrıca yeme içme konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Türk damak tadına uygun börekler ve köfte çeşitleri tam size göre.

Kotor – Budva (Karadağ)

Karadağ’ın dünyaca ünlü tatil cenneti Kotor, yüksek heybetli dağların arasında saklı kalmış cennet köşesi gibi. Adriyatik denizinin fiyorda benzer girintili çıkıntılı koylarına kurulmuş üstelik tarihi bir şehir. Her şey Ortaçağ’dan kalmış izlenimi uyandırıyor insanda. Eski şehir kısmında gezilecek çok sayıda tarihi yapı var. Kentin tepeden enfes manzarasını seyretmek için Foritfication’a tırmanmak lazım. Bu anı mutlaka fotoğraflayın. İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya her gün uçuş var. Podrogica’dan karayoluyla yaklaşık 3 ya da 3,5 saatte Kotor’a gidebilirsiniz.

Kotor’dan sonra Karadağ’daki bir başka rotanız da Budva olsun. Budva'da eski şehir merkezinin yanı sıra Ortaçağ’dan kalma yapıların yer aldığı Sveti Stefan adasını gezebilirsiniz. Bu adadaki tarihi binalarda konaklamak da mümkün. Ünlüler kalıyor ve fiyatları çok yüksek. Şehrin çevresindeki plajlarda da denize girebilirsiniz.

Balkanlarda vizesiz tatil rotaları

Arnavutluk kıyıları

Daha bakir koylarda denize girmek ve Adriyatik denizinin tadını çıkarmak istiyorsanız Arnavutluk’a da gidebilirsiniz. Turizmde son yıllarda canlanma yaşayan Arnavutluk’un Vlore, Orikum ve Dhermi kıyılarını tercih edebilirsiniz. Vlore en kalabalık ve büyük sahil şehri. Oteller, pansiyonlar mevcut, sahil boyunca kafe ve restoranları da var. Vlore’ye 1 saat uzaklıktaki Orikum ise daha sakin bir sahil kasabası. Orikum'un denizi berrak ve sakin. Dhermi ise şahane mavi suyuyla dikkat çeken küçük bir sahil kasabası. Üstelik Arnavutluk, Türk vatandaşlarında vize istemiyor.

Balkanlarda vizesiz tatil rotaları

Mostar (Saraybosna)

Tarihi Osmanlı köprüsüyle ünlü Mostar şehri, aynı zamanda Bosna Hersek’in de en popüler noktalarından biri. Neretva nehrinin üzerine kurulu ünlü Mostar Köprü'ü ve çevresinde çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Hediyelik eşyalardan satın alın, lezzetli böreklerini mutlaka tadın. Eğer Schengen vizeniz varsa, kısa bir yolculukla Hırvatistan kıyılarına ulaşmak mümkün. Vizeniz yoksa başkent Saraybosna’yı da görebilirsiniz. Bu tarihi şehri, Saraybosna’da gezilecek yerler galerimize göz atarak keşfedebilirsiniz.

Balkanlarda vizesiz tatil rotaları

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.