Son yılların moda seyahat rotalarından biri de GAP gezileri… Özellikle Urfa ve Mardin en çok ilgi çeken şehirler. Berna Cerit Engin çok etkilendiği Urfa gezisinin notlarını bizimle paylaştı.

Sıra geceleri ile şahlanan dostlukların kırmızı şehri Urfa. Mistik yapısı ve çarşısındaki biber ve tütün kokularıyla akılda kalan keyifli bir şehir. Akla ilk gelen yer Balıklıgöl oluyor tabii ki.Eski kent merkezinde bulunan Balıklıgöl’ü anlatmak için sokak rehberleri sıraya giriyor. Hatta küçük yaşta rekabeti sokakta öğrenen bu çocuklarda pazarlama ve satış yeteneği de bir o kadar gelişmiş. Sabahın erken saatlerinde fotoğraf çekmek ve şehrin uyanışını gözlemlemek üzere yola çıktığımızda tanışıyoruz Mustafa ile ve bize heyecanla bir çırpıda anlatıveriyor Balıklıgöl'ün hikayesini.

Ateş suya odunlar da balığa dönüşmüş

Dönemin Hükümdarı Nemrut bir gece rüyasında bir erkek çocuğunun tahtını elinden alacağını görmüş. Bu nedenle o dönemde doğan tüm erkek çocuklarını öldürme kararı almış. Fakat bir mağaraya sığınarak Hz. İbrahim’i doğuran kadına engel olamamış. Bebek onu emziren ceylanlar tarafından büyütülmüş. Nemrut onun beklenen çocuk olduğunu anlayınca öldürme fetvası vermiş ve şehrin en üstünde yer alan sütunlara gererek aşağıda yanan ateşe attırmış. İşte tam bu sırada Hz İbrahim'in atıldığı ateş suya, odunlar balığa dönüşmüş. Bugün Türkiye'nin dört bir tarafından ziyaretçilerini ağırlayan gölün antik adı KALIRRHOE (Güzel Su.) Göldeki bu balıkları rahatsız etmek kesinlikle yasak.

Balıklıgöl, sıra gecesi ve Harran işte Urfa

Sıra geceleri keyfi

Urfa sokaklarında kaybolmak gerçekten çok keyifli… Sadece tarihi atmosferi değil insan manzaraları ve hikayeleri de muhteşem. Sıra gecelerinden ise öğrenecek çok şey var. Yakın dost ve akraba erkekler bir araya gelip önce içlerini döküyor sonra muhabbetle, müzikle sofralar kuruluyor; yemekler yeniyor. Dostluk, birliktelik, paylaşım her ailede sıklıkla bu sofralarda yaşanıyor.

Balıklıgöl, sıra gecesi ve Harran işte Urfa

Harran’ı da görün

Urfa'ya gidildiğinde mutlaka Harran’ı da görmeniz lazım. Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğusundaki bu tarihi kentin adı Sümerce de Kervan anlamına geliyor. İlk İslam Üniversitesi’nin bulunduğu Harran, Moğolların işgalinden önce önemli bir kültür merkeziymiş. Harran evleri ile ün salmış bölge görülmeye değer.

Balıklıgöl, sıra gecesi ve Harran işte Urfa

Sizler de bu güzellikleri yerinden görmek isterseniz enuygun.com uçak bileti sayfasından Urfa'ya uçak biletisatın alabilir ve otel rezarvasyonu yapabilirsiniz.