• Anasayfa
  • Bilgi
  • Balayı bavulu hazırlarken hayatınızı kurtaracak 6 ipucu

Balayı bavulu hazırlarken hayatınızı kurtaracak 6 ipucu

muratekinay

Hayatınızın en özel tatillerinden biri olacak balayına çıkarken bavulunuzu doğru hazırlayın! Yurt içinde veya dışında nereye giderseniz gidin, balayı tatili için bavul hazırlamadan önce bu önerilere bir göz gezdirin.

İçindekiler

1- Hava durumunu kontrol edin

Yıl boyunca sıcaklıkların benzer olduğu bir yere gidiyor olsanız da birkaç gün önceden mutlaka hava durumuna bakın. Yağmur yağacak gibi görünüyorsa bir yağmurluk ve şemsiye, güneşli ve sıcak görünüyorsa da güneş kremlerini unutmayın. Kısa bir balayı planlıyorsanız, el bagajı hazırlarken yararlanabileceğiniz önerilere de göz atın!

Hava Durumu

2- Evraklar tamam mı?

Yurt dışına çıkıyorsanız pasaport ve vize tarihlerini, uçak biletlerini, otel rezervasyonlarını ve nikah cüzdanı gibi gerekebilecek diğer evrakları yanınıza alın. Böylece daha sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Evraklar

3- Para ve kredi kartları

Özellikle şehir dışında bir otelde kalacaksanız, yanınıza kredi kartlarının yanında biraz para alın. Bu sayede gerektiğinde ATM aramadan harcamalarınızı yapabilirsiniz. Balayı tatilinde ülkemizin dışına mı çıkacaksanız? Yurt dışında daha ucuza tatil yapmak isteyenler için önerilerimiz burada!  

Para

4- İlaçlar ve lens suları

Sürekli kullandığınız ilaçları, ağrı kesicileri ve lens sularını da mutlaka bavulunuza atın. Çünkü kimse balayı tatilinin ortasında ilaç veya lens sıvısı aramak istemez!

İlaç

5- Mevsime uygun eşyalar

Bavulunuzu seyahat edeceğiniz mevsime göre hazırlamayı unutmayın. Kışın kalın kazak ve kıyafetlerden, yazın şort ve tişörtlerden birkaç tane alın. Bu arada, bavulunuzun havalimanında kaybolma veya gecikme ihtimaline karşı bir de acil durum el bagajı hazırlayabilirsiniz.

Kıyafet

6- Sık unutulanlar

Bazı eşyalar tatil heyecanı veya uçağı kaçırma telaşıyla unutulabiliyor. Özellikle diş fırçası ve macunu, parfüm gibi şeyleri önceden bavula atın. Yazın balayına çıkarken güneşten koruyacak şapka ve gözlükleri de unutmayın.

Sık unutulanlar


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar