Hayatınızın en özel tatillerinden biri olacak balayına çıkarken bavulunuzu doğru hazırlayın! Yurt içinde veya dışında nereye giderseniz gidin, balayı tatili için bavul hazırlamadan önce bu önerilere bir göz gezdirin.

1- Hava durumunu kontrol edin

Yıl boyunca sıcaklıkların benzer olduğu bir yere gidiyor olsanız da birkaç gün önceden mutlaka hava durumuna bakın. Yağmur yağacak gibi görünüyorsa bir yağmurluk ve şemsiye, güneşli ve sıcak görünüyorsa da güneş kremlerini unutmayın. Kısa bir balayı planlıyorsanız, el bagajı hazırlarken yararlanabileceğiniz önerilere de göz atın!

2- Evraklar tamam mı?

Yurt dışına çıkıyorsanız pasaport ve vize tarihlerini, uçak biletlerini, otel rezervasyonlarını ve nikah cüzdanı gibi gerekebilecek diğer evrakları yanınıza alın. Böylece daha sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.

2- Evraklar tamam mı?

3- Para ve kredi kartları

Özellikle şehir dışında bir otelde kalacaksanız, yanınıza kredi kartlarının yanında biraz para alın. Bu sayede gerektiğinde ATM aramadan harcamalarınızı yapabilirsiniz. Balayı tatilinde ülkemizin dışına mı çıkacaksanız? Yurt dışında daha ucuza tatil yapmak isteyenler için önerilerimiz burada!  

3- Para ve kredi kartları

4- İlaçlar ve lens suları

Sürekli kullandığınız ilaçları, ağrı kesicileri ve lens sularını da mutlaka bavulunuza atın. Çünkü kimse balayı tatilinin ortasında ilaç veya lens sıvısı aramak istemez!

4- İlaçlar ve lens suları

5- Mevsime uygun eşyalar

Bavulunuzu seyahat edeceğiniz mevsime göre hazırlamayı unutmayın. Kışın kalın kazak ve kıyafetlerden, yazın şort ve tişörtlerden birkaç tane alın. Bu arada, bavulunuzun havalimanında kaybolma veya gecikme ihtimaline karşı bir de acil durum el bagajı hazırlayabilirsiniz.

6- Sık unutulanlar

6- Sık unutulanlar

Bazı eşyalar tatil heyecanı veya uçağı kaçırma telaşıyla unutulabiliyor. Özellikle diş fırçası ve macunu, parfüm gibi şeyleri önceden bavula atın. Yazın balayına çıkarken güneşten koruyacak şapka ve gözlükleri de unutmayın.

6- Sık unutulanlar

Tuğba Hacıbayramoğlu
2238 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.