Baharın en eğlenceli hali: bahar festivalleri

nihanbayram

Artık gezelim görelim tatillerinden sıkıldıysanız, sizi unutulmaz dakikalar yaşayacağınız festival tatiliyle tanıştıralım.2019 yılında yapacağınız tatilleri daha da güzelleştirmek için sizin için listelediğimiz festivallerden birini mutlaka katılmanızı öneririz.

Rio Karnavalı – Rio de Janeiro

Rio Karnavalı – Rio de Janeiro

Dünyanın en çok bilinen festivali Rio Karnavalı “dünyanın en büyük şovu” olarak anılıyor. Katılımcıların kıyafetleri ve danslarıyla tam bir eğlence cümbüşü vadeden karnaval bu yıl 1 Mart’ta başlayacak ve 9 Mart’a kadar devam edecek. Herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken etkinliklerden biri olarak anlatıyor karnavala gitmiş olanlar. 2019 neden Rio Karnavalı’nı gördüğünüz yıl olmasın? Rio de Janeiro biletleri için buraya o zaman.

Uçak Bileti

Sonar İstanbul – İstanbul

Sonar İstanbul – İstanbul

Sonar aslında 1994 yılından beri Barselona’da düzenlenen uluslararası bir müzik festivali. Bu yıl 8-9 Mart tarihlerinde ülkemizde 3. defa düzenlenecek. Avangart ve elektronik dans müzik severlerin ilgiyle beklediği Sonar İstanbul’da Modeselektor, Bicep ve Laurent Garnier gibi sanatçılar sahne alacak. Deneysel bir festival olduğu için katılımcılar sıra dışı performanslar sayesinde unutulmaz anlar yaşayacaklar.

Aziz Patrick Günü – Dublin

Aziz Patrick Günü – Dublin

İrlanda’nın yeşerdiği Aziz Patrick Günü tüm İrlanda’da ve aslında dünyanın birçok yerinde coşkuyla kutlanıyor. Aziz Patric’in öldüğü gün olan 17 Mart’ta kutlanan bu özel gün aynı zamanda İrlanda’da resmî tatil. Her 17 Mart’ta İrlanda viskisi ve İrlanda’nın popüler birası Guinness satışlarında da rekorlar kırılıyor. Tüm bir şehrin yemyeşil görüntüsünde kaybolmak için sadece bir uçak bileti uzaklıktasınız.

Holi Festivali – Yeni Delhi

Holi Festivali – Yeni Delhi

Holi Festivali baharın gelişini ve yeniden doğuşu kutlamak amacıyla ortaya çıkmış eski bir festival aslında. 20 Mart’ta düzenlenecek bu festivale giderken yanınızda eski kıyafetlerinizi götürün çünkü saçlarınızdan ayakkabılarınıza kadar her yeriniz rengarenk olacak. Festivalde kullanılan boyalar özellikle sağlığa zararsız üretildikleri için yüzünüze gelmesinden çekinmeyin ancak gözlerinizi ve kulaklarınızı korumanızı öneririz. Bir de festivalde kendinizi tanımadığınız insanlar size boya sürerken bulursanız şaşırmayın ve o kişiyi reddetmeyin çünkü bu festivalin bir geleneği.

Basel Karnavalı – Basel

Basel Karnavalı – Basel

UNESCO Kültür Mirası listesine alınmış Basel Karnavalı, bu yıl 11 Mart’ta başlayacak ve 72 saat sürecek. Karnaval başlamadan önce şehrin tüm ışıkları söndürülüyor. Karanlığa bürünen şehri saat 04.00’da yürüyüşe çıkan karnaval gruplarının fenerleri aydınlatıyor. Karnavala katılan İsviçrelilerin renkli kostümleri ve farklı makyajları izleyiciler için unutulmaz görüntüler oluşturuyor. Bu görüntülere şahit olmak için uçak biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı – Adana

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı – Adana

Adana’ya Nisan ayı geldiğinde tüm şehri portakal kokuları sarar. Bu kokuyu portakal çiçeklerinin görüntüleri tamamlar ve işte o anda baharın geldiğini tam olarak anlar Adanalılar. Uluslarası Portakal Çiçeği Karnavalı, Türkiye’nin ilk karnavalı ve bu yıl 3-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Karnavalın en eğlenceli bölümüyse katılımcıların rengarenk kıyafetleriyle yaptığı kortej yürüyüşü. Bu renkli ve mis kokulu festivale katılmak için tek yapmanız gereken buradan uçak biletlerinizi almak.

Alaçatı Ot Festivali – Alaçatı

Alaçatı Ot Festivali – Alaçatı

Radika, şevketi bostan, arap saçı, sarmaşık gibi bazılarımızın adını bile bilmediği otları tanımak ve tadına bakmak için en güzel etkinlik Alaçatı Ot Festivali. Ülkemizde yetişen ve Türk mutfağını farklılaştıran otları tanımak için dünyanın her yerinden turistler bu festivale akın ediyorlar. Bu yıl festival 10. yılını 5-7 Nisan tarihleri arasında kutlayacak. Ülkemizin en güzel bölgelerinden birinin mutfağını daha iyi tanımak içinse bir uçak bileti yeter.

İstanbul Film Festivali – İstanbul

İstanbul Film Festivali – İstanbul

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlendiği İstanbul Film Festivali, hem Türkiye’den hem de dünyadan başarılı filmlerin gösterimlerinin yapıldığı ve Ulusal Yarışma Ödülleri’nin verildiği bir festival. Bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek festivalde henüz gösterime girmemiş filmlerin de prömiyerleri yapılıyor. Sanat severlerin ilgiliyle takip ettiği festivalde düzenlenen Ulusal Yarışma dünyanın önemli ödül törenlerinden bir tanesi.

Coachella – Kaliforniya

Coachella – Kaliforniya

Nisan ayı demek dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Coachella demek. Başta Amerika olmak üzere tüm dünya, baharın gelişiyle birlikte bu festival için geri sayıma başlıyor diyebiliriz. Indio Çölü’nde gerçekleşen festivale katılanlar çölde unutulmaz bir kamp deneyimi yaşıyor. Bu yıl 12-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Childish Gambino, Tame Impala ve Ariana Grande gibi isimler sahne alacak.

Kral Günü – Amsterdam

Kral Günü – Amsterdam

Amsterdam’ı turuncuya boyayan güne geldi sıra. Her yıl 27 Nisan’da kutlanan Kral Günü aynı zamanda ülkenin yılbaşı tatilinden sonra tek resmî tatili. Bu gün sadece Hollanda’da değil tüm dünyada meşhur. Dünyanın dört bir yanından turistler sırf Kral Günü’nde Amsterdam’da olmak için planlarını aylar önceden yapıyorlar. Siz de bu yıl Amsterdam’ın en kalabalık ve eğlenceli etkinliğine katılmak isterseniz uçak biletinizi buradan alabilirsiniz.

Cannes Film Festivali – Cannes

Cannes Film Festivali – Cannes

Fransa’nın bahar aylarında en güzel havaya sahip kenti Cannes’da düzenlenen Cannes Film Festivali bu yıl 13 – 25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Her yıl birçok yeni filmin prömiyeri bu festivalde yapılıyor ve katılımcılar arasında büyük bir şıklık yarışı oluyor. Tüm şehri de festivalin heyecanı sarıyor. Film gösterimlerine katılma imkânı bulamazsanız bile festival hazırlıklarını izleyebilir, kırmızı halı yürüyüşlerini izleyebilirsiniz.

Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali – Bodrum

Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali – Bodrum

Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden olan Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali, UNESCO’nun kültürel etkinlikler listesinde bulunuyor. Dünyanın birçok farklı yerinden yüzlerce dansçının katılımıyla farklı kültürlerin buluştuğu festival bu yıl 23-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Festival boyunca renkli dans gösterileri ve dans atölyeleri durmaksızın devam ediyor. Bu eğlencenin bir parçası olmak için uçak biletinizi buradan alabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar