Havalar gitgide ısınırken kendimizi dışarı atma isteği de katlanarak artıyor. Tam da bu zamanlarda hem yaşadığınız şehirde hem de dünyanın farklı bölgelerinde keşfedilecek onlarca harika yer var. Bu muhteşem yerleri gezerken yıl boyunca kullandığınız otomobil ve diğer motorlu araçlardan biraz uzaklaşıp eski bir dostla, yani bisikletle yola koyulmak için en güzel rotaları sizin için seçtik.

Kitap yazdıran rota Himalayalar

Bundan önce çıktığınız klasik tatillerden biraz uzaklaşıp dünyanın zirvesinde macera dolu bir serüvene hazır mısınız? Himalaya Dağları sadece dünyanın en nefes kesici manzaralarından birini sunuyor. Aynı zamanda sahip olduğu benzersiz doğal güzellikler ve yerel halkın yardımseverliğiyle macera dolu bir tatil yaşarken aynı zamanda dinlenebilirsiniz. Özellikle Hindistan’dan yola koyulursanız, yol boyunca yaşayacağınız mistik deneyimler belki size de ‘Ferrarisini Satan Bilge‘ gibi bir kitap bile yazdırabilir.

Fotoğraf: Himalayalar, Pakistan 

Kenya’da bisikletle safari

Kenya’da safari ile ilgili daha önce çok sayıda deneyim duymuş olabilirsiniz. Şimdi bunların hepsini unutun ve daha önce benzerine hiç tanık olmadığınız bir tatil için kaskınızı, matarınızı hazırlayın. Kenya’nın vahşi yaşamıyla ünlü düzlükleri son yıllarda bisiklet tutkunlarının da en çok tercih ettiği rotalar arasında. Buraya kadar gelmişken ünlü Nairobi Milli Parkı’nda günbatımını izlemeden ve aslan, çita, zebra, zürafa gibi vahşi yaşamın en ünlü hayvanlarıyla uzaktan da olsa tanışmadan dönmeyin. Kenya vahşi yaşamla bütünleşmiş bir yer. Sadece safari turlarında veya milli park ziyaretlerinizde değil, Nairobi sokaklarında dolaşırken bile zararlı olmayan maymun, zebra gibi hayvanları görmeniz mümkün.

Bisikletle boydan boya Fransa

Fransa, bisikletle keşfetmek için dünyanın en uygun ülkelerinden biri. Özellikle Fransız Rivierası olarak anılan ve Nis, Marsilya, Cannes gibi şehirleri kapsayan güneyde hemen her yerde bisikletlileri görmeniz mümkün. Her yıl düzenlenen Tour de France ise dünyanın farklı ülkelerinden birçok bisikletçiyi buluşturan dev bir organizasyon. Sadece güneyde değil, başkent Paris’te de merkezi caddelerden bisiklet kiralayarak şehri keşfetmek mümkün. Özellikle yaz aylarında yurt dışında bisikletle gezmek için ideal bir rota arıyorsanız, Fransa kıyıları hem doğal güzellikleri hem de bisikletle gezmeye elverişli yollarıyla sizi bekliyor.

Baharda bisikletle keşfedilecek 7 rota

Fotoğraf: Marsilya, Fransa

İki teker üstünde tarihi Likya Yolu

Ülkemizin birçok bölgesi de bisikletle keşfetmek için tam bir cennet. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları alternatif bir tatil için bisiklet tutkunlarının gözdesi olmuş durumda. Bu rotalar arasında ise Fethiye’den Antalya’ya uzanan Likya Yolu ilk sıralarda geliyor. Yol boyunca geçmiş medeniyetlerin izinden gidebileceğiniz, yeşille mavinin buluştuğu bir rota sizi bekliyor. Bu parkur aslında bir yürüyüş yolu ve bazı noktalar bisikletle geçmek için fazla zorlayıcı olabilir. Bu engeli aşmak için dağ bisikletiyle yola çıkabilir, yine de zorlanırsanız, bazı bölümleri yolun çevresinden dolaşarak geçebilirsiniz.

İstanbul’un bisiklet cenneti Adalar

İstanbul’da da başta Caddebostan sahili ve Boğaz olmak üzere bisikletle keşfedebileceğiniz birçok harika rota var. Bunların en eski ve en çok tercih edilenlerinden biri ise Adalar. Büyükada, Heybeli, Burgaz veya Kınalıada... Hangisine giderseniz gidin, iskeleden bisiklet kiralayabileceğiniz yerler var. Büyükada’nın tepesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne tırmanmak içinse, tercih edebileceğiniz en manzaralı ve hızlı alternatif yine bisiklet. Ancak Ada’nın bu parkuru dik yokuşlarla çevrili ve antrenmanlı bisikletçileri bile zorlayabilecek kadar eğimli. Daha düz ve az yokuşlu bir rotada ilerlemek isterseniz, yönünüzü Kınalıada ve Burgazada’ya çevirebilirsiniz. Adalar’da bisiklet keyfi için en iyi dönem havaların bunaltacak kadar ısınmadığı İlkbahar ve üşütecek kadar da soğumadığı Sonbahar ayları. Adalarda bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer de var. Kendi bisikletinizi götürmek isterseniz, Avrupa ve Anadolu Yakası’ndan kalkan vapurlardan birine atlarken bisikletinizi de yanınıza alabilirsiniz. İstanbul'a en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın

Baharda bisikletle keşfedilecek 7 rota

Fotoğraf: Büyükada, İstanbul 

İzmir’de bir efsane Kordonboyu

İzmir denince akla gelen belki de ilk yerdir Kordonboyu. İster yürüyerek, isterseniz de Alsancak’ta bulunan faytonlarla İzmir Körfezi’nin en güzel rotalarını görebilirsiniz. Ancak bu harika yeri keşfetmenin en keyifli aracı tartışmasız bisiklet. Alın bisikletinizi, Alsancak, Konak, Pasaport rotasını izleyerek şehrin görülmeye değer birçok noktasını iki teker üstünde keşfetmenin keyfini çıkarın. Bu rotayı izlemek için günün her saati uygun ancak daha sakin olan sabah saatlerini tercih ederseniz, kalabalıktan uzak ve daha rahat bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise, Körfez üzerinde yavaş yavaş batan güneşin manzarasını izleyerek pedal çevirebilirsiniz. Şehrin bu yakası hızınızı kesmezse, iskeleden bir vapura atlayarak Karşıyaka’ya da geçebilirsiniz. Birkaç dakika önce dolaştığınız kıyıları karşıdan izlemek yavaş yavaş esen rüzgarla birleşince bu deneyim daha da keyifli hale gelecek. 

İstanbul’un yeşil bahçesi Polonezköy

İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isterseniz, sizi de Polonezköy’e alalım. Yıllar önce Polonyalı göçmenler tarafından kurulan bu muhteşem belde, her mevsim ziyaret etmek için ideal. Yeşilliklerle çevrili yollarda bisiklet keyfi yapmak içinse, civarda bulunan otellerden yardım alabilirsiniz. Merkezde de özellikle yaz ayalarında bisiklet kiralayabileceğiniz yerler var. Ancak işinizi şansa bırakmak istemezseniz, kendi bisikletinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Polonezköy’de yapılabilecek en iyi şeylerden biri de bölgenin taze ürünleriyle hazırlanan lezzetli kahvaltılar. Özellikle taze köy ürünlerinin bolca bulunduğu bu kahvaltılar pedal çevirmekten yorulmuş bünyenize çok iyi gelecek. İstanbul'da nereler gezilir, ne yenir ne içilir, nerede kalınır öğrenmek isterseniz, şehir rehberimiz tam size göre. 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.