Cemreler düştü. Doğanın uyanışına tanıklık etmek isteyenleri ilkbaharda rengarenk açan çiçekler ve gelincik tarlalarıyla süslü görsel bir şölen bekliyor. Hadi gelin baharı erkenden karşılayabileceğiniz rotalara birlikte göz atalım...

Faralya - Fethiye

Fethiye Akdeniz’in sıcak sularına bakan dik yamaçlar ve yeşille kaplı heybetli dağlar. Ve tabi henüz insan elinin bozamadığı doğal güzellikler. Baharda bir sabaha bu eşsiz manzara eşliğinde uyanmak ister misiniz? Kim istemez ki… Bu bölgede az sayıda ama huzur ve manzaranın dibine vuracağınız otel var. Üstelik bu aylarda Dalaman'a uygun uçak biletleri de var. 

Selimiye köyü - Marmaris

Baharın Türkiye’de en iyi karşılayabildiğiniz yerlerden biri de Datça. Datça’dan bir yer seçelim istedik ve Marmaris – Datça arasındaki Selimiye Köyü’nde molamızı verdik. Burası tek bir çıkış kapısıyla Akdeniz’e bağlanan bir yer. Küçük bir yat ya da motorlu teknenin geçebileceği büyüklükte bir boşluk var. Yoksa çıplak gözle baktığınızda kendinizi göl kenarı bir köyde hissediyorsunuz. Çok şirin bir köy. Son yıllarda moda olduğu için biraz daha turistik kafe otel ve benzeri yerler var. Yazın henüz kalabalıklar gelmeden gitmek için tam zamanı.

Bahara erken 'Merhaba' dedirtecek rotalar

 

Antakya – Arsuz

Kültür ve lezzet dolu bir yolculuk arayanlara da güzel bir Antakya programı yapalım. Aslında 1 gece konaklamayı ya da 2-3 günlük bir tur yeter. Antakya çok farklı bir havası olan mistik bir şehir. Pek çok din ve mezhepten insanın bir arada yaşadığı dini yapıların hatta ilk Hristiyanlara ait kilisenin bile bulunduğu bir yer. Yemekleri deseniz Hatay mutfağını, kebabından künefesine, humusuna kadar lezzetli yemeklerini anlatmaya gerek var mı? Hatay gezisine deniz kıyısı şirin ilçesi Arsuz’u da eklemeyen dönmeyin. Antakya uçak biletlerine göz atmak ister misiniz?

Bahara erken 'Merhaba' dedirtecek rotalar

 

Alanya

Yağmursuz bir güne denk düşerseniz artık Mart ayında bile sıcak bir hava karşılar sizi Alanya’da. Henüz ortalıkta turist kalabalığı olmadan kilometrelerce uzunluğunda sahilinde yürümenin keyfi bir başka güzel. Alaaddin Keykubat’ın 1211 yılında fethettiği kaleye çıkıp Akdeniz’in büyüleyici manzarasında seyre dalın. Kalede limanda restoran kafeterya çok. Damlataş mağarası kalenin hemen altındaki tersane, Dimçay görülmeye değer yerler arasında.

Bahara erken 'Merhaba' dedirtecek rotalar

 

Ohri

Makedonya Bahar rotanızı yurtdışında yapmak isterseniz şahane bir önerimiz var. Üstelik de vizesiz bile gidebiliyorsunuz. Makedonya’nın şirin turistik şehri Ohri’den söz ediyoruz. Avrupa’nın en eski ve derin gölü Ohri’nin 6.000 yıllık bir tarihi var. Yüzlerce kilise, manastır, cami, tarihi yapılar ve şahane bir göl. Üstelik baharda giderseniz kır çiçekleri ve yemyeşil bir doğa da sizi karşılayacak. Ohri’ye OnurAir’in direkt uçuşu var. Ya da Makedonya’nın başkenti Üsküp’e direk uçup oradan karayoluyla da geçebilirsiniz.

Bahara erken 'Merhaba' dedirtecek rotalar

Tuğba Hacıbayramoğlu
2269 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.