Dün yağan kar ve toplu isyanımız üzerine, bugün güneş semada süzülüyor sonunda!

Bahar biraz yüzünü gösterse hepimizin aklına aynı şey düşüyor aslında,tatil!
Hele bir Cuma gününde, ofisinden uygun bir transformers bulup, kahve makinası, havalı ofis koltuklarından biri ya da masanızın ta kendisi kanatlanıp uçuverse, nereye gitmek isterdiniz?

Ben kendi adıma sıcacık bir yer hayal ediyorum ve Hindistan diyorum!


Düşünün şöyle, ayaklarınız çıplak, sıcak taşların üzerinde, tüm turistliğinizle yanan ayak tabanlarınızla gezintidesiniz. Dört bir yanınızı satışçılar saracak öncelikle. Burada bütçenize dikkat diyeceğim ama her şey sahiden ucuz aslında! Siz yine de civarınızdaki tüm satıcılarla, otobüs, taksi şöforleriyle pazarlık etmeye alışın, çünkü burada işler böyle yürüyor ve halk ile kaynaşmak, tam bu noktadan başlıyor.

Hindistan'da geçirdiğiniz süre boyunca elinizde kolunuzda incik boncuklar, bilezikler, paşminalar ve hatta saree, şalvar ve benzeri geleneksel kıyafetler size eşlik edecek. Döndüğünüzde ise bol bol hediyelik eşya olacak bavulunuzda.

Dört yandan sizi saran baharat ve sokaktaki yiyeceklerin kokusu açlık hissinizi hep cepte tutacak. Beyaz ete (hinduluk inanci nedeniyle kırmızı et daha az) doyacaksınız. Köri ve tarçının binbir çeşit yemekte kullanımına şahit olacaksınız.

Turistik olmayan noktalarda geziniyorsanız ki, hakkını vermek gerek böylesi daha güzel, elle yemeye de alışmanızı tavsiye edebiliriz.

Kültür, din ve dil çeşitliliği deyince sayabileceğimiz ender ülkelerden. Gezilecek, görülecek yerler konusunda ise hangi birini saymamız gerek bilemiyoruz.
Benim görülecek listemde, aslına bakarsanız Dobi-Ghat'taki çamaşır yıkama dükkanları var. Tüm Mumbai'den toplanan çamaşırların yıkandığı, düzenin asla bozulmadığı ve çamaşırların sahibine geri döndürüldüğü müthiş bir organizasyon!

Listemdeki diğer bir görülmelik ise, elbette bir düğün! Kendinizi bir bollywood filminde hissetmek için birebir. Bu düğünler esnasında yakılan kınalar ise, bizdekinden farklı olarak epey sanatlı!

Siz, nerelerde olmak isterdiniz? Transformers yerine seyahat aracı tercihiniz ne olurdu? Uçak zamandan kazandıran ve artık ucuz sayılabilir bir yöntem! Üstelik az önce, tost makinası kontrol ettim, yerinden kımıldamaya niyeti yok!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar