Uçak yolculuklarının en büyük sıkıntılarından biri de havaalanlarındaki kuyruklar ve kaybolan bagajlar. Hollandalı bir firma bu tip sıkıntılar için şahane bir çözüm üretti. Geliştirdikleri elektronik etiketle bagajınızı akıllı telefonunuza bağlayarak takip edebilecek, isterseniz check-in bile yaptırabileceksiniz.

Havayollarıyla uyumlu çalışacak

Hollandalı Bagtag firmasının aynı isimli ürünüyle muhtemelen gelecekte check-in ve bagaj sıraları da tarihe karışacak. Bavulunuza her türlü darbeye karşı yapılmış çift taraflı bantlarla yapıştırılmış bu etiketler havayollarıyla uyumlu çalışacak. Sistem için şimdilik Lufthansa, Swiss Airlens ve Austrian Airlines ile uyumlu çalışacak. Yakın zamanda diğer havayollarının da bu sisteme dahil olması bekleniyor.

Kağıt israfına son

Sistem biraz online check-in gibi çalışacak. Siz önceden check-in yaptırıp alanda size ait alana bavulunuzu bırakabileceksiniz bu süre zarfında her hangi bir çalışanın bagaj işlemleri yapmasına gerek kalmayacak. Aynı zamanda ciddi anlamda da kağıt israfının önüne geçilecek. Yakın zamanda elektronik bilet elektronik imza ve bu sistemlerle artık elimizde sadece telefonumuzla uçağa binebilecek hale geleceğiz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.