Tarz, sosyokültürel sınıf, eğitim seviyesi gibi kıstaslara göre ayrışmamış binlerce insanı sadece iki yerde görebilirsiniz: Bir Tarkan konserleri, iki havalimanları. Tabii bu yazıda sadece havalimanı insanlarından konuşacağız.

Bagaj, havalimanı insanlarının en büyük ortak noktası olarak, karakterleri hakkında da bilgi verir. Bunlardan bazılarını bu yazıda irdeledim. Elbette kesin kanıya varamayız ama, herkesin bildiği gibi aksi ispat edilene kadar tüm genellemeler doğrudur!

 

Özgürlük ateşiyle yananlar: Sırt çantalılar

Bu grubun üyelerini kararlı ama rahat adımlarından da tanırsınız. Seridirler ama asla hızlı hareket etmezler. Her şey olması gerektiği kadar yani. Sık seyahat ettikleri için havalimanını, havalimanındaki işlemlerin inceliklerini ve işlemleri kısaltacak detayları en iyi onlar bilirler. Telaşsız hareketlerle hemen işlemlerini tamamlar ve uçaktaki yerlerini alırlar. Dalai Lama’nın gezgin versiyonu diyebiliriz bu gruptakilere. O kadar huzurludurlar ki, hasetlenmemek elde değil. Zaten sürekli geziyorlar… Of!

Bagaj seçimine göre yolcu tipleri

 

Plaza insanları: Mini çekçekliler

Koşmaya yakın bir hızda hareket eden bu grubun durumu biraz farklı. N’olursa olsun seyahat ediyor olmanın mutluluğuyla, bu seyahatin iş için olduğu gerçeğinin iç sıkan kasveti arasında gidip gelirler. Bu gelgitler ani yükselmelere de sebep olabilir. Bu yüzden check-in sırası bozulduğunda, el bagajı yerleştirenlerin bekletme süresi arttığında ilk tepki genelde bu grubun üyelerinden gelir. Arada kalmak her şekilde zor işte, yapacak bir şey yok. İşini bilenleri, seyahatinin sonuna birkaç gün tatil ekler. Ki bunu yükselme oranındaki düşüşten anlarsınız.

Bagaj seçimine göre yolcu tipleri

 

Memleket havası getirenler: Dev bez çantalılar

Bayram dönemlerinde sayıları hatırı sayılır seviyelere ulaşan bu grubun üyeleriyle iyi geçinin. Çünkü olası bir rötarda, mini bir kiler özelliği taşıyan çantalarından çıkardıkları otlu peynir ve köy ekmeği ikilisiyle bile sizi ihya edebilirler. Böyle bir zamanda kömbe ziyafeti çekmiş biri olarak söylüyorum, aman gözünüzü onlardan ayırmayın. Ayrıca, aralarında ciddi fizik ve matematik dâhileri de olduğuna eminim. O kadar eşyanın, o kadarcık çantalara, üstelik kilo sınırını aşmadan sığmasının başka bir açıklaması olamaz çünkü.

Bagaj seçimine göre yolcu tipleri

 

Evli ve bebekli: Pusetliler

İçinizde bu grupla aynı sıraya düşmemek için dua edenler, adaklar adayanlar olabilir. Ama aslında en çok destek vermeniz gerekenler onlar. Hem valizlere hem biniş kartına hem de her an yüksek desibelden ağlama ihtimali olan o sevimli bebişe sahip çıkmak her yiğidin harcı değil. Olası bir ağlama krizinde göz devirenlerin yarattığı gerginlik de cabası. Böyle durumlarda çocuğunuz olmasa bile “ben de bir zamanlar böyle yıktım ortalığı” diye düşünerek empati kurun. En olmadı takın kulaklığınızı, her sıkılan uçak yolcusu gibi bininci kez acil durum bilgilendirme kartını okuyun. 

Bagaj seçimine göre yolcu tipleri

 

Işıltılı dünyanın gezginleri: Lüks valizliler

“Yaşıyorlar bu hayatı” diyebileceğimiz insanlar işte bu grubun üyeleridir. Genelde hızlı geçişler ve lounge’ları kullandıkları için kendilerini çok görmesek de bagaj bandında ilk bakışta tanımak çok zor olmuyor. Bu arada, buradan bu gruba seslenerek şunu sormak istiyorum: O valizleri kıyıp da nasıl bagaja veriyorsunuz? Hani işinize karışmak gibi olmasın da, ben bir bilet de ona alırdım gibi geliyor bana.  Sonuçta, yangın çıkmadan kurtarılması gereken değerdeler. Yazık.

Bagaj seçimine göre yolcu tipleri

 

Peki tüm bu detaylar seyahatin eğlencesinde bir fark yaratıyor mu? Hayır! Yola çıkmak her şekilde güzel. “Bagajlar nasıl olursa olsun, sizin yolculuğunuz güzel olsun” diye boşuna dememişler (inşallah demişlerdir).

Son olarak... Bu kadar seyahat konuşmuşken, canın çektiyse şuradan uçak bileti bakabilirsin. Valizin zaten hazırdır. ;)

Gökhan Altuntaş
24 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.