Aylık 1.150 TL'ye 3+1 ev nasıl alınır?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev satın almak için ayda 1.150 TL dolaylarında bir taksit ödemesi yapabilir misiniz? Böyle bir ödeme yapmak zor gelmeyecekse, 120 ay vadeli 75.000 TL kredi kullanmaya ne dersiniz. 25.000 TL peşinatınızı da katarsak 100.000 TL'ye ev satın almak mümkün? Bu fiyatlara ev var mı diye soranlar çok olduğu için mini bir araştırma yaptım ve Türkiye'de 100.000 TL'ye en az 60 şehirde üstelik 3+1 ev satın alınabileceğini gördüm. Üstelik listede İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana gibi şehirler de var...

60'dan fazla ilde satın alınabiliyor

3+1 ev ilanlarını araştırdığımda çarpıcı bir gerçekle karşılaştım. 60'dan fazla ilde 100.000 TL'ye üstelik 3+1 ev satın alınabiliyor. Bu evler şehir merkezinde, sıfır, yeni bina gibi bir iddiam yok ama bazı illerde bu paraya yeni bina bile bulmak mümkün. Yani ayda 1.150 TL dolaylarında bir taksit ödeyebilirim diyorsanız ev arayışlarına başlayın. Muhtemel kira ödüyorsunuz ya da ödeyecekseniz bu yüzden 500-600 TL'lik kira ödemesini de düşünürseniz bu fırsatı kaçırmayın. Ya da yatırım için ev alacaksanız da, içine kiracı yerleştirip ödemeler konusunda rahatlayacağınızı hatırlatayım.

 

Aylık taksitler 1.150 TL

İstanbul'da bile Gürpınar, Kurtköy gibi şehir dışı ilçelerde ya da şehir merkezinde ise bahçe katı 100.000 TL'ye ev bulmak mümkün. Aynı şekilde İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Sinop, Eskişehir ve burada sayamadığım onlarca şehirde bu fiyatlara ev bulunabiliyor. Düşünün ki 120 ay vadeli 75.000 TL kredinin örneğin Garanti Bankası'nda aylık taksitleri, %1,14 faiz oranıyla 1.150 TL. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş olursa refinansman yapabileceğinizi de hatırlatayım.

Peşinat araştırmalarına başlayın

Eğer bir miktar peşinatınız varsa ya da anne baba gibi yakın çevreden peşinat alabilecekseniz veya bozdurabileceğiniz altınlarınız varsa, bu fırsatı kaçırmayın. Altın fiyatları da hazır yüksekken bozdurup ev arayışlarına başlayın. Arabanızı satıp peşinat yapıp, ilerleyen zamanlarda yeniden araba satın alabilirsiniz. Çünkü uygun fiyatlı ev bulmak en zoru. Bu arada kredi notunuzu da düşürmemek için dikkatli olun. Ev arayışında olanlar bir kaç günden bir şey olmaz demeyin kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat edin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar