Ev sahibi olmak hepimizin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için ilk maaşımızı kazandığımız andan itibaren planlar yapmaya başlıyor, özellikle de bir kaç sene kirada oturduktan sonra şartları daha da zorlayıp bu hayali gerçekleştirmek istiyoruz. Ev almak isteyen pek çok kişi “Zaten ayda 500-600 TL kiraya veriyorum 800 TL gibi bir rakamı çok rahat ödeyebilirim” diyor.

500 TL'nin altında kira yok

Gerçekten de büyükşehirlerde 500 TL’nin altında kira yok, hatta bu rakam çoğu kez 600-700 TL. Oysa ki bu kira parasına yani ayda 800 TL’ye 120 ay vadeli 60.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Ev almak için elbette biraz da birikmişiniz olmalı. Bir ailenin kalabileceği büyüklükte büyük şehirlerde evler en az 100.000 TL. Aylık ödemenize göre yaklaşık 60.000 TL kredi kullanırsanız 40.000 TL peşinata ihtiyacınız olacak. Dar bir bütçe ile bu birikime kısa sürede ulaşmak zor olsa da ev alan bir çok kişi bu peşinatı ailesinden ya da çevresinden destek alarak karşılıyor. Bir çeşit imece ile peşinat ödeniyor. Belki de evinize bir aile büyüğünüzü ortak edebilirsiniz ve kendi aileniz için 100.000 TL değerinde bir ev satın alabilirsiniz.

Sıfır olmazsa ikinci el ev almaya ne dersiniz?

Bu satırları okuyan pek çok kişinin 100.000 TL ya da 120.000 TL’ye ev mi var sorusunu duyar gibiyim. Bu paraya büyükşehirlerde birçok semt de belki yeni sıfır bina satın alamazsınız ancak 10-15 hatta 20 yıllık binaları satın alabilirsiniz. Daha iyi bir ev hedefiyle beklemek yerine daha uygun bir ev satın alarak borç ödemeye erken başlamak daha avantajlı.

Kiranız artacak kredi ödemeleri ise sabit kalacak

Bir küçük hatırlatma daha bu yıl 600 TL olan kiranız 3 yıl sonra enflasyon bu oranda giderse 800 TL’yi bulacaktır. Oysa ki konut kredisi taksitiniz sabit kalacaktır. Önce hem kendinize hem bütçenize uygun sahip olabileceğiniz evi seçin, hemen karar vermeyin. Sonra banka ile görüşüp alabileceğiniz kredi tutarını öğrenin. Peşinatı sıkı pazarlıkla düşürmeye çalışın, peşinatı ev sahibi ile vadelendirmeyi bile konuşabilirsiniz. Ben bu adımları geçtim konut kredisi başvurusunda bulunmak ya da başvuru koşullarıyla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum derseniz hemen başvur butonunu tıklamanız yeterli. Banka yetkilileri sizi arayarak bilgi vereceklerdir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.