Ayda 2.000 TL'ye 130.000 TL kredi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev fiyatları yükseliyor, faizler artıyor peki bu durum konut kredisi taksitlerine nasıl yansıyor? Konut kredisi faiz oranları artasa da, ev fiyatlarındaki artışı göz önünde bulundurduğunuzda hala cazibesini koruyor. Örneğin aylık 1.965 TL taksitle Garanti Bankası'ndan 120 ay vadeli 130.000 TL konut kredisi kullanabiliyorsunuz. Aylık taksitlerde faiz oranlarının %1'in altında olduğu döneme göre yaklaşık 100 TL'lik bir artış var ancak özellikle kiralardaki artışı baz alırsak ev almak, bu dönemde bile avantajlı.

Kiradaki artış çok yüksek

Niye avantajlı çünkü kiralarda çok yüksek bir artış var. Faizler düşer diye bekledikçe hem ev fiyatları hem de kiralar artıyor. Yani eğer bir miktar peşinatınız varsa, kredi kullanabilecek durumdaysanız, hele bir de uygun fiyatlı bir ev bulduysanız faiz oranları çok yüksek diye hayıflanmayın. Çünkü zaten faiz oranlarında düşüş olursa kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Üstelik yeniden yapılandırırken vadesinde ve belki de elinize geçebilecek bir miktar parayla tutarında da değişiklik yapabilirsiniz.

 

 

Ödemeler nasıl?

Faiz oranları artınca ev satın alabileceklerin ödemekle yükümlü oldukları kredi tutarlarına göz atayım istedim. Enuygun üzerinden genelde 120 ay vadeli 100.000 TL 130.000 TL ya da 150.000 TL dolaylarında başvuru alıyoruz. Anlayacağınıız bir miktar peşinatla birlikte aylık 2.000 TL'ye 200.000 TL dolaylarında bir ev satın alabilirsiniz. 130.000 TL kredi bana yetmez en az 150.000 TL lazım derseniz de aylık ödemeleriniz 2.268 TL tutuyor. En azından yakın gelecekte faiz oranlarında ciddi bir düşüş beklenmiyor ev fiyatlarının da artmasa bile düşmesi yine beklenmiyor. Bu durumda ev satın almak istiyorsanız beklemek yerine harekete geçmeyi tercih etmek, daha doğru bir seçenek olacaktır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar