Ev fiyatları da, kiralar da her geçen gün artıyor. Eğer kirada oturuyorsanız bu artış hızının mağduru olmamak için harekete geçmeniz lazım. Çünkü beklerken hem kira ödemek zorunda kalıyorsunuz hem de ev fiyatları artışını sürdürüyor. Ev fiyatlarındaki yükselişin durmasını beklemek ya da düşüşünü beklemek için net bir yorum yapmak zor. Ama 4 yıldır bu satırlarda sizlere ev satın alma yolları, konut kredisi faiz oranları vs. gibi konularda verdiğim tüyoları düşünürsek, evet ev fiyatlarındaki artışı yakalamak zor.

Ev fiyatlarındaki artışın mağduru olmayın

4 yıl önce Enuygun'dan araması yapılan kredi ortalaması 75.000 TL iken, bu oran artık 150.000 TL sınırına dayandı. Bu ayın konut kredisi tutarlarına göz attığımda aylık 2.000 TL taksitle 130.000 TL kredi kullanılabildiğini gördüm. Yani karı koca ya da evinizde sizinle birlikte yaşayan anne baba gibi gelire ortak olabilecek kişileri sayarsak, aylık 2.000 TL taksitle 120 ay vadeli 130.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz.

Ne kadar geliri olan bu krediyi kullanabilir?

Bir miktar peşinatla birlikte 175.000 TL ve 200.000 TL aralığında ev satın alabilirsiniz. Aylık taksit tutarını, hanesine yaklaşık 3.500 TL giren bir kişi kullanabilir. Yani sizin aylık geliriniz bu kadar olmasa bile, eşiniz geliriyle birleştirip size bu krediyi kullandırabilirler. İlk başta niyet etmek yani istemek çok önemli. Yeni yıla yeni ev hayalini kurun. Sonrasında Enuygun'dan ya da bankalardan kredi faiz oranlarını karşılaştırın ve tabi ev arayışına başlayın. Artık yolun yarısını tamamlamışsınız demektir. Yine konut kredisi faiz oranları düştüğünde kredinizi yeniden yapılandırabileceğinizi de bir kez daha hatırlatayım. Ya da elinize bir miktar para geçtiğinde kredinizi yapılandırıp taksit sayısını ya da taksit tutarını değiştirmek mümkün.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.