Ayda 1.200 TL'ye 80.000 TL konut kredisi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisinde faiz oranları artıyor ancak talebin azalması nedeniyle evini satmak isteyenlerle pazarlık yapma gücünüz de artıyor. Şu günlerde kredi faiz oranları artıyor deyip ev satın almayı ertelemek mi, yoksa bulduğunuz evi kaçırmayıp, hatta iyi bir pazarlık yapma fırsatını yakalamak mı, ikilemi arasında gidip geliyorsanız size yardımcı olayım.

Ev sahipleriyle pazarlık yapabilirsiniz

Konut kredilerinde faiz oranları %1'in üzerine çıktı. Ancak en düşük olduğu zaman ile şimdiki yüksek faiz arasındaki dönemde aylık taksitlerde 100 TL'lik bir artış var. Yani aylık 1.200 TL dolaylarında taksit ödemesiyle 120 ay vadeli 80.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Doların bu kadar arttığı, kiraların da bir o kadar arttığı şu günlerde ödenebilir bir tutar.

Faiz oranları düşünce kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz

Örneğin Garanti Bankası'nda 120 ay vadeli aylık taksitler %1,11 faiz oranıyla 1.209 TL, toplam geri ödemesi de 147.810 TL. Eğer uygun fiyatlı bir ev bulduysanız ev sahibi ya da inşaat firması evin fiyatında indirim yaptıysa, faizin artması sizi çok etkilemeyecektir. Çünkü şu sıralar ev satmak isteyen var ancak satın almak isteyen az. Bu arz talep dengesizliği yani talebin az olması, sizin pazarlık gücünüzü arttır. Ayrıca konut kredisi faizlerinde indirim olduğunda krediyi yeniden yapılandırma fırsatınız da doğacaktır. Özetle ayda 1.200 TL'lik bir birikim yapabiliyorsanız, kira ve dolar fiyatındaki artışı baz alarak ev satın alabilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım olduğu ve de refinansman yapma şansı bulunduğu için konut kredisi kullanmak hala avantajlı gelebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar