Bu başlığı neden seçtim? “Ayda 1.100 TL dolaylarında konut kredisini rahat rahat ödeyebilirim zaten 700 TL kira veriyorum” diyen pek çok kişi tanıyorum. Gerçekten de konut kredisi ödemeleri uzun vadeye yayılabildiği için bütçenizi o kadar da sarsmayabiliyor. Üstelik borcun bitiminde ev sahibi olmak gibi bir kazanç da var. Mayıs ayının kredilerini karşılaştırdım ve örneğin Garanti Bankası %2 peşin komisyonlu konut kredisini kullanarak ayda 1.100 TL taksitle 80.000 TL konut kredisi kullanılabileceğini hesapladım. Bir miktar peşinatınız varsa 130.000 TL ya da 150.000 TL’ye ev satın alabilirsiniz.

Yatırım da yapabilirsiniz

“Bu fiyata ev mi var” diyenler olabilir. Evet var, biraz araştırma yapmak, belki oturduğunuz semtten, hatta şehir merkezinden uzaklaşmak gerekebilir. Ancak büyük ihtimalle 5-10 yıl geçtiğinde ‘İyi ki bu kararı almışım, zamanında buralarda şehir dışıydı, şimdi merkez oldu’ diyen insanlar arasına girersiniz. Ya da yatırım yapmak istiyorsanız işte size fırsat. Ayda 1.100 TL kredi taksiti ödeyin, evin içerisine 500-600 TL kiracı yerleştirin böylece ayda 500 TL biriktirerek yatırım yapmış olursunuz.

Ev fiyatlarındaki artışa dikkat!

Uzun yıllar gazetecilik yaptım, şehirlerin gelişmişliğini bizzat tanık oldum. Muhabirliğimin ilk yıllarında gittiğim küçük şehirler, şimdilerde büyük kentlere dönüştü. İstanbul’un en uç noktasındaki evleri, arsaları, bile altın değerinde olmuş. Ev fiyatlarındaki yükselişi de göz önünde bulundurursak bu faiz oranlarıyla ev alanlar ileri ki yıllarda kazançlı çıkacaktır diyebiliriz.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2327 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (2)