Ayda 1.000 TL'ye 75.000 TL konut kredisi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev satın almak istiyorsunuz, yeni evleneceksiniz ya da iş hayatına yeni girmiş ve yatırım yapmak isteyen bir gençsiniz. ‘Ne kadar kredi çekebilirim’, ‘Nasıl bir ödeme yapmalıyım’ türünden sorulara yanıt vermek çok kolay. Eğer ‘Ayda 1.000 TL kredi taksiti ödeyebilirim’ diyorsanız 75.000 TL’lik konut kredisini çekebileceğinizi söyleyebilirim.

Konut kredisinde faizler her ne kadar yükselse de hala aylık 1.000 TL taksit ödemesiyle 75.000 TL’lik konut kredisi kullanabilirsiniz. Bir miktar peşinatla 100.000 TL - 120.000 TL civarında ev satın almanız mümkün. ‘Küçük ev bana yetmez’ demek yerine birkaç sene idare etmenin planlarını yapabilirsiniz. Çünkü daha yüklü kredi taksiti bütçenizi sarsabilir. ‘Bütçem zorlanmasın’ diye ya hiç ev satın alamayacaksınız ya da 100 bin TL civarında bir ev satın alıp borcu bittiğinde evinizde oluşabilecek değer artışıyla birlikte hayalinizdeki ev için belki de 150.000 TL’ye varan bir peşinata sahip olabileceksiniz. Özellikle gençlere ya da senelerdir çalışıp ev sahibi olamayanlara tavsiyem; büyük küçük demeden kendinize ait bir ev satın almayı denemek.

Faiz oranları 120 ayda %0,88

Konut kredisi hala en avantajlı kredi seçeneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Faiz oranları 120 ay vadede bile %0,88-%0,90 civarlarında. Riske girip çok yüklü kredi çekmek yerine, ufak çaplı bir ev satın alarak daha az borçlanmayı da deneyebilirsiniz. Üstelik düşük tutarlı taksitleri ödeyememeniz halinde çevrenizden yardım alma ihtimaliniz de artar.

Bekleyen mi alan mı kazançlı?

Bu ev olmaz o ev olmaz, deyip bekleyecek ve kendi evinizi alamayacaksınız ya da benim arkadaşımın yaptığı gibi küçük bir ev alıp, onun borcunu bitirip satacaksınız. Sonra para ekleyip yeni bir ev alıp, satıp derken; 15 sene sonra üçüncü ama gönlünüze göre bir evin sahibi olabileceksiniz.

120 ay vadeli 75.000 TL konut kredisinin taksit ödemeleri Garanti Bankası’nda 1.014 TL, Yapı Kredi’de 1,019 TL, Denizbank’ta 1.050 TL. Toplam sigorta primleri hariç gereği ödeme ise 125.000 TL. Kafanızda hala kredi kullanımıyla ilgili soru işaretleri varsa Enuygun.com üzerinden konut kredilerini karşılaştırabilir ve isterseniz bankaların sizi araması için başvuruda bulunabilirsiniz. Konut kredileri başvurularında banka yetkilileri sizi gün içerisinde arayarak bilgi vereceklerdir. Bu bilgilendirmeler ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar