Avrupa yakasındaki konut kredisi talebi Anadolu Yakası’nın iki katı

betulsungurlu
İçindekiler

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com, yaptığı analizde konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmeye başladığı Kasım 2012’den bu yana konut kredisi talebini www.enuygun.com aracılığıyla bankalara iletmeyi tercih eden 50 bin kişiyi mercek altına aldı. Verilere göre konut kredisi talebinde İstanbul yüzde 25 ile ilk sırada, Ankara yüzde 12 ile ikinci sırada, İzmir ise yüzde 7 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu illeri sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Konya ve Adana takip ediyor.

İstanbul’da en çok Esenyurt konut kredisi istiyor.

Enuygun.com’un analizine göre İstanbul‘da konut kredisi talebinin en yoğun olduğu ilçe yüzde 7’lik pay ile Esenyurt olurken bu ilçeyi yüzde 6 ile Küçükçekmece takip ediyor.  Yüzde 5’er lik paya sahip Pendik, Ümraniye ve Bağcılar ise bu ilçelerin ardından geliyor.

İlçe İstanbul toplam konut kredisi talebi içindeki payı
Esenyurt 7%
Küçükçekmece 8%
Pendik, Ümraniye, Bağcılar 5%
Bahçelievler, Beylikdüzü, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Avcılar 4%
Ataşehir, Kartal, Kadıköy, Sancaktepe, Eyüp, Şişli, Fatih 3%
Esenler, Üsküdar, Sultangazi, Çekmeköy, Büyülçekmece, Beyoğlu, Güngören, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Sarıyer 2%
Kaynak: www.enuygun.com

Hangi ilde hangi ilçe konut kredisi istiyor.

Ankara’da konut kredisi talebi Çankaya ve Keçiören ilçelerinde yoğunlaşırken, İzmir’de Buca ve Karşıyaka diğer ilçelere göre daha fazla konut kredisi istiyor.

Antalya’da Muratpaşa ve Kepez ilçeleri; Bursa’da Osmangazi; Kocaeli’nde Gebze ve İzmit; Konya’da Selçuklu; Adana’da ise Seyhan ilçeleri en çok konut kredisi isteyen ilçeleri oluşturuyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar