Ülkeler arasında sınır denince akla kalın duvarlar veya boydan boya çevrelenmiş çitler ve tel örgüler gelebilir ancak Avrupa'da bu durum biraz farklı. Schengen Antlaşması ile sınırların da kaldırılmasıyla bu ülkeler arasında sınırı bazen bir nehir, bazense gözle görülmeyen bir çizgi oluşturuyor. Avrupa'nın sessiz, sakin ve huzurlu sınırlarını keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

Polonya – Slovakya

Polonya ve Slovakya'yı ayıran sınırda önceleri sınır kapılarından kontrollü geçişler sağlanırken bugün herkes buralarda dilediğince gezinti yapabiliyor ve iki ülke arasında kolayca gidip gelebiliyor. Sınırın bulunduğu bölgeyi fark etmek içinse geniş yeşil alanlarda görülebilen çizgilere dikkatle bakmanız yeterli.

Polonya Slovakya Sınır

Uçak Bileti

Almanya – Avusturya

Avrupa'nın bu iki ülkesini ayıran sınır da yüksek dağlarla çevrili bir coğrafyadan geçiyor. Sınırı aşmak içinse dağlar arasında kıvrılan yolun sağına veya soluna geçmeniz yeterli. Sınırın bulunduğu bölgede dağların manzarası gerçekten muhteşem. Buraya kadar gelmişken kış aylarında kayak keyfi, ilkbahar ve yaz aylarında ise canlanan doğanın içinde benzersiz bir tatil yapabilirsiniz.

Almanya Austurya Sınırı

Polonya – Çek Cumhuriyeti

Polonya ile Çek Cumhuriyeti'ni ayıran sınırda da karşınıza çıkacak şey sadece geniş, yemyeşil düzlükler. Schengen vizeniz varsa iki ülke arasında kolaylıkla seyahat edebilir, tek bir tatilde iki ülkeyi birden keşfedebilirsiniz.

Polonya ve Çek Cumhuriyeti Sınırı

İtalya - Avusturya

İtalya'nın başkenti Roma'da antik kalıntıları gezdikten sonra Venedik'te gondol keyfi kesmezse kendinizi biraz daha kuzeye atabilirsiniz. İtalya ve Avusturya sınırında da sizi sınır kapıları ve güvenlik kontrolleri değil, sonuna kadar açık yollar ve tabii maceralar bekliyor. Üstelik bu rota da kış aylarında kayak yapmak veya ilkbahar ve sonbahar aylarında doğanın tüm güzelliklerini görmek isteyenler için harika bir alternatif. Avusturya'nın başkentini ziyaret etmek planlarınız arasındaysa Viyana'da gezilecek yerler ve Viyana'da ne yenir ne içilir galerilerimize göz atabilirsiniz.

İtalya Avusturya Sınırı

Almanya – Avusturya

Avusturya ve Almanya arasında seyahat etmek isterseniz de karşınıza çıkacak şey yemyeşil ağaçlarla çevrili araziler olacak. Bu rotanın öne çıkan özelliği ise iki ülkenin sınırları arasında kamp yapılacak çok sayıda harika yerin bulunması. Yani eğer Almanya ve Avusturya arasında karadan yolculuk yapmayı planlıyorsanız, yanınıza çadırınızı da almayı unutmayın.

Almanya Avusturya Sınırı

Letonya – Estonya

Kuzey Avrupa'nın sakin ve huzurlu yaşamı ile bilinen bu iki ülkesinin sınırları da ülkelerin kendisinin bir özeti gibi adeta. Sınır boyunca iki ülkeyi ayıran şey sadece bir taş duvardan ibaret. Üstelik bu duvar üzerine çıkıp yürüyüş yapabileceğiniz kadar da engin. Siz de Letonya veya Estonya'ya seyahat ederseniz bu barış dolu sınır boyunca yürüyerek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.Bu bahaneyle kuzeyin gizemli şehri Tallinn'e uçmak için hemen Tallinn uçak bileti karşılaştırması yapın.  

Letonya

Polonya – Almanya

Polonya'nın huzur ve barışla ünlü bir diğer sınırı ise Almanya ile arasında. Bu iki ülkeyi baştan başa geçen sınır sonunda denizle buluşuyor ve ortaya sınırın ucunda denize de girebileceğiniz son derece farklı ve sıra dışı bir görüntü çıkıyor. Siz de iki ülkeyi ayıran bu ilginç sınırı görmek isterseniz Polonya'nın başkenti Varşova'ya uçarak sonrasında araç kiralayabilir ve sınıra kadar gelebilirsiniz. Bir diğer alternatifse Almanya'nın başkenti Berlin veya Münih ve Frankfurt gibi şehirlerinden yola çıkarak buraya kadar gelmek.

Polonya Almanya Sınırı

Norveç – İsveç – Finlandiya

İskandinav yarımadası, sakin ve bir o kadar da huzurlu ülkeleri ve şehirleriyle ünlü. Bu ülkelerin sınırları da öyle elbette. Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırında görecekleriniz yine tel örgülerle sınır kapıları değil, doğanın kalbinde yeşeren ağaçlar ve eşsiz bir doğa olacak. Siz de bu benzersiz ortamı keşfetmek isterseniz Norveç'in başkenti Oslo veya İsveç'in başkenti Stockholm'e uçarak sınırlara doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

İsveç


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar