2012 Avrupa Futbol Şampiyonası bu akşam başlıyor. Polonya ve Ukrayna'nın ortaklaşa düzenlediği şampiyona için Polonya stat, alyapı ve yenileme çalışmaları için 18 milyan euro, Ukrayna ise 3.3 milyar euro harcadı.

1 milyon 400 bin bilet satıldı

Maçlar için bugüne kadar 1 milyon 400 bin bilet satılırken, UEFA'nın kendi sitesine bilet satışları için 12 milyondan fazla başvuru yapıldı.

Şampiyonaya evsahibi Polonya ve Ukrayna'nın yanısıra İspanya, Almanya, ingiltere, Fransa, Portekiz, İtalya, Hollanda, Rusya, Hırvatistan, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ukrayna, Polonya, Yunanistan ve İrlanda katılıyor.

Takımımız yok hakemimiz var

Son Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükselen milli takımımız finallere gitmeye hak kazanamasa da Türk hakem Cüneyt Çakır ülkemizi ülkemizi temsil eden isim olacak. Çakır 16 yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası finallerini yöneten ilk Türk hakem olacak.

En pahalı takım Portekiz

Dünya üzerinde 200'den fazla ülkeden canlı yayınlanacak turnuvada 16 takımın toplam kadro değerleri 3 milyar 672 milyon Euro ediyor. 90 milyon euro kadro değeriyle turnuvanın en pahalı takımı Portekiz olurken, son şampiyon İspanya, Almanya, Hollanda ve İngiltere favori ülkeler arasında.

Turnuvalar boyunca hergün 20 binden fazla futbolseverin Polonya ve Ukrayna sınırından geçiş yapacağı tahmin ediliyor.

24 gün boyunca futbolseverlerin futbola doyacağı dev organizasyon, 1 Temmuz'da Kiev'de yapılacak final maçıyla sona erecek.

Enuygun.com otel sayfasından bakabilirsiniz

Eğer siz de bu dev organizasyonu yerinde izlemek futbol coşkusunu yaşamak isterseniz Ukrayna ve Polonya için otel seçeneklerini Enuygun.com'daki otel sayfasından bulabilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.