Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler


Murat Ekinay
| 3 Dakikalık Okuma| 79 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Avrupa’da tatile çıkmak denince birçoğumuzun aklına gelen rotalar genellikle Londra, Roma, Paris ve Prag gibi ünlü şehirlerle sınırlı oluyor. Ancak henüz bu yerler kadar turist akınına uğramasa da kıtada görülmeye değer muhteşem yerler var. İşte, Avrupa’dan pek fazla bilinmeyen ama bir o kadar gezilesi, görülesi rotalar…

Granada – İspanya

Endülüs’ün efsanevi şehri Granada Endülüs Emevi Devleti döneminde yaptırılan El Hamra Sarayı ile biliniyor. Şehir özellikle Barselona ve Madrid ile kıyaslandığında çok fazla ziyaretçi çekmiyor. Ancak bu durum da Granada’nın ve El Hamra Sarayı’nın kayda değer yerler olmadığı demek değil. Saray geçmişte olduğu gibi bugün de kendine has mimari özellikleriyle ve renkli çiçeklerle dolu geniş bahçeleriyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Bu arada, İspanya’ya kadar geldiğinizde ülkede mutlaka tatmanız gereken bu lezzetlere de göz atmayı unutmayın.

Ljubljana – Slovenya

Adını söylemek biraz zor olsa da Ljubljana hiç şüphe yok ki Avrupa’nın en güzel kentlerinden. Slovenya’nın başkenti olan şehir aynı zamanda Paris ve Londra gibi popüler yerlere kıyasla çok daha uygun fiyatları ve yemyeşil doğası ile biliniyor. Peki, Ljubljana’da nereler görülmeli? Şehirde gezilecek önemli yerler galerimizde. Slovenya’nın meşhur lezzetleri ise Ljubljana’da ne yenir ne içilir galerimizde.

Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler

Siena – İtalya

İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu küçük kent pek çok ziyaretçiye göre ülkenin hatta tüm kıtanın en güzel yerlerinden biri. Buna karşın başkent Roma veya Floransa ve Venedik kadar ilgi görmüyor. Ancak bu durum kesinlikle Siena’nın görülmeye değer bir yer olduğu anlamına gelmiyor. Tarihi şehir merkezi ve dar geçitleriyle ünlü bu harika şehre ulaşmak için Floransa’ya uçarak buradan otobüslerle veya bir araç kiralayarak Siena’ya gelebilirsiniz. Floransa’ya en uygun uçuşlar ise burada!

Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler

Salzburg – Avusturya

Alp Dağları’nın görkemli manzarasına karşı kurulan Salzburg’un kesinlikle görülmesi gerektiği pek çok ziyaretçinin ortak görüşü. Özellikle bahar aylarında iyice yeşillenen şehirde nehrin kenarında yapacağınız bir yürüyüşten sonra Salzburg’un neden bu denli efsanevi bir üne sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Bu muhteşem şehirde birkaç gün geçirmek isterseniz uçak biletlerini karşılaştırarak işe başlayabilirsiniz.

Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler

Bergen – Norveç

Bergen için rahatlıkla Avrupa’nın kuzeyine açılan yeşil bir kapı denebilir. Yılın birçok bölümünde yoğun yağışların etkisi altında olan şehir doğasıyla ve kıyıda dizilen eski yapılarıyla görülmeye değer. Kuzeyde bulunan konumuna karşın Gulf Stream akıntılarının etkisiyle şehirde hava sıcaklığı yıl boyunca çok fazla düşmüyor. Bu da Bergen’i ve yakınlarında bulunan harika yerleri kolayca gezebilmeniz anlamına geliyor. Dilerseniz başkent Oslo’ya uçarak buradan yola trenle veya otomobille devam edebilir ve yol boyunca görebileceğiniz inanılmaz manzaralarla Bergen’e gelebilirsiniz. Şehirde ve yakın çevresinde görülebilecek önemli yerleri ise Bergen’de gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler

Cesky Krumlov - Çek Cumhuriyeti 

Prag tüm Avrupa’nın en beğenilen ve en fazla ziyaret edilen şehirlerinden biri. Ancak renkli binalarıyla ve insanı içine çeken atmosferiyle adeta bir Orta Çağ masalından fırlamış gibi görünen Cesky Krumlov’u da Prag ile birlikte görülmesi gereken bir yer olarak planlarınıza dahil etmeyi unutmayın. Genellikle Orta Avrupa turlarının duraklarından olan kasaba tarihi kalesiyle meşhur. Cesky Krumlov’un diğer bir özelliği ise Avrupa’da yaşanan savaşlardan fazla etkilenmemesi ve bu sayede tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilmesi. Ülkenin farklı kentlerine uçuşları karşılaştırmak ve bir sonraki tatilinizde rotanızı Cesky Krumlov’a çevirmek için hemen ülkeye en uygun uçuşlara göz atın. Başkent Prag’dan hareket eden otobüs veya trenlerle Cesky Krumlov’a ulaşabilir ve tarihi sokaklarını gezmeye başlayabilirsiniz.

Avrupa’dan çok ziyaretçi çekmeyen benzersiz yerler

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.