Pek çok kişi yurt dışına seyahat etmek ister ama vize işlemleri nedeniyle bu hayalinden vazgeçer. Aslında çok da uzak olmayan, yanı başımızda vizesiz de seyahat edebileceğiniz ülkeler var. Üstelik daha önce böyle birkaç ülkeye giriş çıkış yaptıysanız, Schengen vizesi gibi prosedür gerektiren vizeleri daha da kolay alabiliyorsunuz. Bakalım Avrupa’da hangi ülkeler Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

Arnavutluk:

Uzun yıllar baskıcı komünist iktidar tarafından yönetildiği için Avrupa’nın en geri kalmış ülkelerinden biri olan Arnavutluk, son yıllarda turizm atakları yapıyor. Özellikle bakir deniz kıyısı koyları ve Berat, İşkodra gibi tarihi şehirleriyle ünü günden güne artıyor. Başkent Tiran tarihi meydanı, camisi, Berat şehri ise Osmanlı eseri konaklarıyla ünlü yerler. Tabi damak tadımıza uygun yemekleri de geçmeyelim. Tiran'da ne yenir ne içilir galerisinden daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Makedonya:

Başkent Üsküp taş köprüsü, tarihi Osmanlı çarşısı ve 500 yılı devirmiş camileriyle kendinizi Anadolu şehrinde hissedebileceğiniz bir yer. Bir o kadar da düzenli ve temiz. Makedonya’da ayrıca UNESCO dünya mirası listesine alınmış Ohri gölü ve çevresine de mutlaka uğramalısınız. Üsküp’te gezilecek yerler galerisinden de ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Fotoğraf: Ohri, Makedonya

Sırbistan:

Özellikle başkent Belgrad, Türk turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerin başında geliyor. Kentte tarihi ve turistik gezilecek çok yer var. Yine Novi Pazar, Niş gibi kentlerini de gezebilirsiniz. Sırbistan, yeme, içme, ulaşım ve konaklama gibi hizmetleri ucuz bir ülke. Belgrad’da gezilecek yerler galerisinden tüyolar alabilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Karadağ:

Bizim Karadağ olarak bildiğimiz orijinal adıyla Montenegro, Adriyatik kıyılarının belki de küçük ama en şirin ülkelerinden birisi. Budva ve Kotor gibi iki tane önemli turistik şehre sahip. Kotor, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış. Girintili çıkıntılı kıyıların arkasındaki yüksek dağlar ve hemen sahilde Ortaçağ’dan kalma binaların yer aldığı büyüleyici bir yer Kotor. Büyük bir marinaya daha geniş bir limana sahip Budva’yı da mutlaka ziyaret edin. Karadağ’a gitmek için ya başkent Podgorica’ya uçabilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Fotoğraf: Kotor, Karadağ

Rusya:

Moskova’dan St Petersburg’a kadar önemli şehirleri gezebileceğiniz Rusya seyahati için en az 4-5 gün ayırmalısınız. Kızıl Meydanı, Aziz Vasili Katedrali, Tarih Müzesi gibi pek çok yapıyı gezebileceğiniz Moskova’nın olmazsa olmazı nehir turu. Hatta imkanınız varsa Moskova’dan St. Petersburg’a kadar uzanan nehir gezileri de yapılıyor. Müzeleri, katedralleriyle dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan St. Petersburg’da gezilecek öyle çok yer var ki. Buralara St Petersburg’da gezilecek yerler galerimizden göz atabilirsiniz. Dağılan Rus Cumhuriyetlerinden Moldova ve Beyaz Rusya da Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Not: Türkiye ile yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya Türk vatandaşları için yeniden vize uygulamasına başladı. (Rusya uygulamaya yazının yayım tarihinden sonra başlamıştır. Uygulama zamanla değişiklik gösterebilir)

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Ukrayna:

Son yıllarda çatışmalarla anılsa da artık ülkenin büyük kısmında sular durulmuş. Özellikle başkent Kiev’de gezilecek yer çok. Mağaralar Manastırı, St.Sophia Kilisesi, Podiv, Altın Kapı gibi yerler gezilebilir. İstanbul’dan Kiev’e direk uçuş yapılıyor. Türk vatandaşlarından vize de istenmiyor. Yalta ve Odessa gibi liman kentlerini de gezebilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Fotoğraf: St. Petersburg, Rusya

Bosna Hersek:

Balkanlar’da Osmanlı izlerini görebileceğiniz tarih ve doğal güzelliklerle dolu bir seyahat yapmak isteyenlerin gidebileceği bir başka nokta da Saraybosna. Hatta turumuzu Saraybosna ve Mostar olarak genişletebiliriz. Saraybosna’da Başçarşı, Ferdadiye Caddesi, Latin Köprüsü, Savaş Müzesi, Hünkar Camisi gibi yerler gezilebilir. Damak tadına düşkünler için mutfağı tanıdık gelecektir. Börek ve köfteci dükkanları Başçarşı’nın olmazsa olmazıdır. Saraybosna’dan yaklaşık 2 saat uzaklıkta Mostar’a da gitmelisiniz. Yugoslavya’nın dağılması sırasında çok zarar gören bu Osmanlı köprüsü ve çarşısı oldukça şirin bir yer. Saraybosna'da gezilecek yerler galerisinden daha ayrıntılı seyahat programı çıkartabilirsiniz.

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Kosova:

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisi olan Kosova’da Priştina, Prizren gibi kentlerde kendinizi küçük bir Osmanlı şehrinde hissedebileceğiniz çok sayıda eser var. Priştina’ya İstanbul’dan uçak seferleri yapılıyor. Prizren özellikle Osmanlı konakları ve taş köprüsüyle görülmeye değer

Avrupa'da vizesiz gezilebilecek ülkeler

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (1)