İtalya'nın tarihi başkenti Roma'nın sokaklarında turlamak veya Paris'te romantik bir tatil geçirmek isteyenleri en fazla zorlayan konuların başında pahalı uçak biletleri geliyor. Ancak seyahat tarihlerinize dikkat ederek başta uçak bileti olmak üzere seyahat harcamalarınızı çok daha aşağılara çekmeniz mümkün. Uzun zamandır yüksek tutarlı giderler nedeniyle tatilinizi erteliyorsanız Avrupa'nın en sevilen şehirlerine bütçenizi fazla zorlamadan, çok daha uygun fiyatlarla uçabileceğiniz bu tarihlere göz atmadan planlarınızı yapmayın.

Roma için Aralık ideal

Eğer uzun zamandır İtalya'nın başkenti Roma'yı görmenin hayalini kuruyorsanız bunun için en uygun dönemlerin başında Aralık ayı geliyor. Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Colosseum gibi tarihi yapılar ve yerlerle ünlü şehirde görülmeye değer eserleri turlarken ülkenin dünyaca ünlü makarna ve pizzalarının da tadına bakabilirsiniz. Roma'ya uçmak için en uygun dönem Aralık olsa da şehre Ocak ve Şubat gibi aylarda da diğer dönemlere kıyasla daha uygun fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. En fazla talep gören Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise aynı zamanda uçak biletleri ile şehirde oteller ile diğer konaklama tesislerinin fiyatlarının en fazla arttığı dönem. Roma sokaklarında turlarken mutlaka görmeniz gereken yerleri galerimizde keşfedebilirsiniz.Her yıl çok sayıda turistin buluşma noktası olanşehre uçuşları karşlaştırmak isterseniz hemen tıklayın.

Atina'ya Mart ortasında uçun

Çok sayıda antik kalıntıya ve tarihi esere ev sahipliği yapan Yunanistan'ın başkenti Atina da Paris ve Londra gibi başkentlerle kıyaslandığında daha ucuza tatil yapılabilecek rotalar arasında. Atina'yı ziyaret edenler genellikle ilkbahar ve yaz dönemini tercih etse de şehre gelmek için havaların ısınmaya başladığı Mart aynının ortasını seçerseniz önemli miktarda kazanç sağlayarak şehirde tatil yapabilrsiniz. Atina'da görülmesi gereken yerler arasında kenti tepeden izlemek için benzersiz bir manzara sunan tarihi Akropolis, şehrin merkezinde bulunan Parlamento Binası ve restoranları, tavernaları ile bilinen Plaka bölgesi sayılabilir. Atina'ya kadar gelirseniz bize çok da yabancı olmayan Yunan lezzetlerinin de tadına mutlaka bakın.Atina'da tadabileceğiniz en ünlü lezzetleri keşfetmek için tıklayın.

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

Londra'da baharın keyfini daha ucuza sürün

Birleşik Krallık başkenti Londra yılın her döneminde seyahat edilebilecek bir şehir. Toplamda 140'dan fazla park bulunan Londra'da Hyde Park, Richmond Park, St. James Park ve Green Park gibi geniş yeşil alanlarını turlarken içinde Kensington Sarayı'nın da bulunduğu Kensington Bahçeleri'ni görebilirsiniz. Londra'da görülmeye değer yerlerden biri de aynı zamanda dünyanın en büyük Çin mahallelerinden biri olan Chinatown. Burada ünlü Uzak Doğu lezzetlerini tadabilir ve marketlerden Çin kültürünün uzantısı olan seçenekler arasından alışveriş yapabilirsiniz. Sahip olduğu çok sayıda park ve bahçe ile ünlü şehre genellikle yaz ayları dışında kalan dönemlerde uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor. Londra'ya gelmek için en ucuz zaman olarak bilinen ilkbahardan sonra en uygun dönemlerden biri de sonbahar ve kış ayları. Yılbaşı döneminde fiyatlar kısmen yükselse de bu dönemlerde şehre uygun fiyata uçak bileti bularak satın alabilirsiniz.

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

İspanya'da Ocak daha avantajlı

Lezzetli tapasların şehri Barselona, ülkenin başkenti Madrid veya tarihe tanıklık edebileceğiniz Sevilla... İspanya'da görmek istediğiniz şehir hangisi olursa olsun Ocak ayını tercih ederek uçak bileti ve otellerde avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları ülkede yaşayanlar için tatil dönemi olduğu gibi bu aylar aynı zamanda yurt dışından gelen turistlerin de seyahat için en fazla tercih ettiği dönemler. Bu nedenle yaz ayları dışında kalan dönemleri tercih etmeniz ekonomik olarak yararınıza olacaktır. Üstelik İspanya'nın genelinde yıl boyunca hakim olan ılıman hava ülkeyi tüm yıl ziyaret için elverişli hale getiriyor. Yaz aylarında gelirseniz Barselona'nın plajlarında denize girip güneşlenebilirsiniz ancak bu dönemde uçak bileti fiyatları oldukça yüksek. Yaz ortasında Barselona'ya tek kişilik gidiş dönüş uçak bileti 1000 TL civarındayken Ocak ayında bu fiyat 400 TL'ye kadar düşebiliyor. İspanya'nın en fazla ziyaretçi çeken şehirlerinden Barselona'da yapılacak şeyler, gezilecek yerler ve daha fazlası da Barselona şehir rehberimizde.

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

Paris'te Şubat fırsatlarını yakalayın

Adı romantizm ile birlikte anılan Fransa'nın başkenti Paris özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü'nde en fazla tercih edilen yerlerden biri. Şehirde Seine Nehri kıyısında yapacağınız romantik gezintileri Şubat dönemine denk getirirseniz daha uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz. Üstelik bu dönemde Eyfel Kulesi'nden karlar altında Paris'i izleme şansı da yakalayabilirsiniz. Paris'e uygun fiyatlarla uçmak için bir diğer alternatif ise hava yolu şirketlerinin belirli dönemlerde düzenledikleri kampanyaları takip etmek ve bu kampanyalardan yararlanmak. En güncel uçak bileti kampanyalarını karşılaştırmak isteyenler buraya!

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

Amsterdam için de en avantajlı dönem Şubat 

Tıpkı Paris gibi romantik çiftlerin gözdesi olan Amsterdam'a Şubat ayında uçanlar diğer dönemlerle kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya kazanç sağlayabiliyorlar. Çok sayıda kanalın üzerine kurulan şehir, bisiklet sevenler için de harika bir alternatif. Kentte bisiklet kullanımı o kadar yaygın ki insandan fazla bisiklet olduğu söyleniyor. Amsterdam'da kış ayları biraz sert geçse de bu dönemde şehrin ünlü tarihi yapılarını ve müzelerini gezebilirsiniz. Bu yerlerin bazıları Amsterdam'da gezilecek yerler galerimizde. Biletinizi biraz erken satın alarak şehre Şubat ayında gidiş dönüş 300-350 TL gibi tutarlara bilet bulabilirsiniz. Amsterdam'a en uygun uçak bileti fırsatları da burada.

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

Lizbon'a Mart ayında uçanlar kazanıyor

Eğer rotanızı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan Lizbon'a çevirmek isterseniz şehre Mart ayında yılın diğer dönemleriyle kıyaslandığında çok daha ucuza bilet bulabilir ve satın alabilirsiniz. Sarı tramvaylarıyla ünlü şehirde sayısız tarihi eser, müze ve park ziyaretçileri bekliyor. Lizbon'a Mart ayında gidiş dönüş uçak biletleri 600 TL civarında. Yaz aylarında ise bu tutar iki katına kadar çıkabiliyor. Eğer Schengen vizeniz varsa, İspanya'ya uçarak buradan Portekiz'e geçebilir ve daha uygun fiyatlarla iki ülke birden görebilirsiniz. 7 tepeli şehir Lizbon'aen uygun uçak bileti fırsatlarına göz atmak ve biletinizi satın almak için hemen tıklayın.

Avrupa'da daha ucuza tatil için ne zaman uçmalı?

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.