Hem Avrupa'nın en güzel kentlerini gezip görmeyi hem de bunun için daha az para harcamayı kim istemez? İlk anda oldukça zor gibi gelse de seyahat ederken uygulayabileceğiniz çok basit taktiklerle Avrupa tatilinizi büyük harcamalar yapmadan tamamlayabilirsiniz.

Mobil tarifenizi güncelleyin

Günümüzde cep telefonlarımız olmadan neredeyse hiçbir şey yapamaz hale geldik. Durum böyle olunca yurt dışında harcamaların önemli bir bölümü de cep telefonu ile görüşmek ve internete girmek için yapılıyor. Ancak yurt dışına çıkmadan önce tarifenizde yapacağınız değişiklikle yüksek faturalar ödemeden de yurt dışında iletişimize kesintisiz devam edebilirsiniz. Bunun için öncelikle gideceğiniz ülkeyi kapsayan bir tarife bulun ve mobil operatör şirketinizle görüşerek bu tarifeye geçin. Eğer sadece yurt dışında avantaj sağlayan bir tarife ise seyahatiniz sona erdiğinde tekrardan eski tarifenize geçiş yapabilirsiniz.

Metroyu kullanın

Birçok Avrupa şehrinde karşınıza çıkacak metro, aynı zamanda en hızlı ve ekonomik ulaşım aracı. Taksiye binmek veya araç kiralamak yerine metroyla yolculuk yaparak önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üstelik bazı şehirlerde kullanılan seyahat kartları sayesinde birkaç saat içinde aktarma yaparak ücretsiz veya çok düşük ücretler karşılığında bu araçlardan yararlanmanız da mümkün.

Avrupa'da daha ucuza tatil için 5 tüyo

Bisiklet kiralayın

Eğer toplu taşımaya alternatif bir araç arıyorsanız bisikletle de şehri gezip dolaşabilirsiniz. Üstelik Avrupa'nın birçok şehrinde karşınıza çıkacak bisiklet yolları ve kiralama istasyonları sayesinde hiç zorlanmadan bisikletinizi kiralayabilir ve kullanabilirsiniz. Şehri bisikletle turlamanın en büyük avantajlarından biri de sağladığı özgürlük. Dilediğiniz yerde bisikletinizi durdurabilir ve biraz dolaştıktan sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Avrupa'da büyük şehirlerin hemen hepsinde bisikletliler için geniş olanaklar bulunsa da Amsterdam, Kopenhag ve Sevilla gibi kentler bu konuda özellikle ünlü yerler. Bisikletle keşfetmek için ideal diğer adresler de yazımızda.

Avrupa'da daha ucuza tatil için 5 tüyo

Alışveriş yaparken dikkat

Yurt dışında tatil sırasında harcamaların büyük bir bölümünü de alışveriş oluşturuyor. İster hediyelik eşya isterseniz de diğer ihtiyaçlarınızı satın biraz seçici davranarak tasarruf etmeniz mümkün. Örneğin yine Avrupa'nın birçok büyük şehrinde karşınıza çıkacak marketlerden alışveriş yaparak tatiliniz sırasında harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Yerel peynirler ve şaraplar gibi birçok yiyecek içecek alternatifini bulabileceğiniz bu marketlerden çok uygun fiyatlarla hediyelik eşya alışverişi yapmanız da mümkün. Böylece kent merkezinden ve turistik noktalara kıyasla tüm bu şeylere normalde ödemeniz gereken tutarların çok daha azını ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Avrupa'da daha ucuza tatil için 5 tüyo

Tax free formu doldurun

Eğer tatilde alışverişten vazgeçemiyorsanız alışverişinizi tamamladıktan sonra mutlaka mağazalardan tax free formu isteyin ve doldurun. Böylece dönüş yolculuğunuzda ödediğiniz vergileri geri alabilirsiniz. Eğer bu konuda kendinize hakim olabiliyorsanız ve sadece bir iki parça aldıysanız bu formları doldurmaya çok gerek olmayabilir ancak yüksek tutarlı alışverişlerde geri aldığınız tutarlar sayesinde kazancınız sizi de şaşırtacak.

Avrupa'da daha ucuza tatil için 5 tüyo

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.