AVM otoparklarının 3 saate kadar ücretsiz olduğunu biliyor muydunuz?


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 40 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

İstanbul'da özellikle Avrupa yakasındaki alışveriş merkezlerinde alınan otopark ücretleri mali polisin takibine uğradı.

Hukukçu bir arkadaşımın uyarısı sonucu 3 saate kadar AVM otoparklarına ücret ödenmediğini birkaç yıl önce öğrenmiştim. Ancak böyle bir talepte bulunduğumda çoğu otoparktan red yanıtını aldım. Kimi zaman itirazımı sürdürdüm, kimi zaman da para ödemek zorunda kaldım.

Belediye ve Danıştay kararı var

İşte benim gibi bir durumla karşılaşan emniyet müdürünün şikayeti üzerine polis, İstanbul'da alışveriş merkezlerine operasyon yaptı. AVM'lerin otoparkları mercek altına alındı ve haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. İstanbul'daki üst düzey bir emniyet müdürü kendisinden ücret isteyen AVM'deki otopark görevlisine hem iİstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hem de Danıştay kararı gereğince 3 saate kadar otopark ücreti ödenmeyeceğini hatırlattı. Görevlinin ısrarı sonucu ücreti ödeme yapmak zorunda kalan Emniyet Müdürü, konuyu Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'ne iletti. Yapılan soruşturmada İstanbul'daki Avrupa yakasında pekçok AVM'nin 3 saaate kadar parklarda bile ücret talep ettiği ortaya çıktı.

AVM'lere ceza kesildi. Ancak buna rağmen AVM otoparkları ücret kesmeye devam ediyor. Sanırım kesilen cezalardan daha çok kazandıkları için ceza yeterli gelmiyor. Hemen hatırlatalım hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de Danıştay kararına göre AVM otoparklarına 3 saate kadar arabanızı park ettiğinizde ücret ödememeniz gerekiyor. Bu konuda otopark görevlilerine talebinizi iletin. Israrlı olursanız kazanırsanız. Enuygun.com olarak hakkınızı hatırlatıyoruz.

Bir diğer önerimiz de market alışverişi yapmak

Ayrıca bir diğer önerim de AVM'lerde mutlaka market oluyor. Ve genelde evinizin günlük market ihtiyaçları bulunuyor. Pekçok AVM 20-30 liralık alışverişe de para almıyor. Zaten 10 lira otoparka vereceksiniz bir 10 lira daha ekleyip evinizin ihtiyacını giderebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bugün yeniden alışveriş yapan müşteriden otopark ücreti alınmaması için kesin talimat vereceklerini açıkladı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.