Atina nasıl bir şehirdir?

betulsungurlu

İsmini Yunan tanrıçası Athena’dan alan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Atina, 1834 yılından bu yana Yunanistan’ın başkentidir.

Ünlü Yunan düşünür Plato’nun akademisine ve Aristo’nun ilk derslerini verdiği liseye ev sahipliği yapmıştır. Demokrasinin doğduğu yer olarak kabul edilir.

Yaklaşık 5 milyonluk nüfusu ile aynı zamana oldukça kalabalık bir şehir olan Atina’da yaşayan insan sayısı neredeyse Yunanistan nüfusunun yarısını oluşturur.

Müzeleri, romantik mekânları ve hareketli gece hayatıyla oldukça keyifli bir şehirdir. Şehir de ayrıca 21 tane doğal, 14 tane de suni göl bulunur. Şehrin en popüler semtleri ise aşağıdaki gibidir.

  1. Omonia:

Oteller ve fast-food restoranlarla çevrili Atina’nın en eski meydanıdır. Metro hattına erişimi olan bir tren istasyonu da bulunur.

  1. Syntagma:

Yunan Parlamento binasının yanında yer alan, şehrin en merkezi ve büyük meydanıdır. Üstelik şehrin en iyi otelleri buradadır.

  1. Plaka, Monastiraki ve Thission:

Şehrin en eski bölümü de diyebileceğimiz bu semtler dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Acropolis’e en yakın olanlardır.

  1. Kolonaki:

Birçok sanat galerisi ve müzeyi içinde barındıran bu semt Atina’nın en prestijli bölümü olarak anılıyor. Yeni trend barlar, restoranlar ve butikler görebilirsiniz.

  1. Exarcheia:

Kolonaki’nin kuzeyinde kalan bu semt, Atina’nın meşhur Politeknik ve Arkeoloji müzelerine ev sahipliği yapar.

Vaktiniz varsa Atina’ya gelmişken Mykonos, Santorini, Paros, Naxos, Ios, Syros, Tinos gibi birçok adayı da gezebilirsiniz.

Atina’da denize girebileceğiniz birçok plaj bulunuyor. En popüler plajlar ise; Glyfada, Vouliagmeni, Varkiza, Nea Makri, Crysi Akti, Lagonisi,  Kavouri and Alimos.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar