Askerlik durumunuzu belirleyecek, Askerlik Durum Belgesi’ni artık e-Devlet şifrenizle internet üzerinden alabileceksiniz. Böylece belge almak için uzun kuyruklar beklemenize gerek kalmayacak.

Askerlik Durum Sorgulama Hizmeti

Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma sonucunda www.turkiye.gov.tr adresinden şifreniz ve elektronik imzanızla birlikte giriş yaparak terhis muafiyet durumlarınızı görebileceksiniz. Buradaki Askerlik Durum Sorgulama hizmeti bölümünü tıklamanız yeterli olacak.

Belgenin kontrolü sağlanabilecek

İsterseniz buradan aldığınız belgenin çıktısını alarak kamu kurumlarına da beyanda bulunabileceksiniz. Belgenin verildiği makamlar da, Askerlik Durum Belgesi Doğrulama hizmetini kullanarak belgenin üzerindeki barkod aracılığıyla belgenin kontrolünü sağlayabilecek.

E-devlet şifrenizle neler yapabilirsiniz

Hemen hatırlatalım e-devlet aracılığıyla alacağınız bu hizmet askerlikle ilişkisi kalmayan vatandaşlar için geçerli olacak. Söz konusu hizmet, sadece askerlikle ilişiği kalmayan vatandaşlar için geçerli olacak. Tecil ve benzeri durumlarda ise ilgili belgenin askerlik şubelerinden alınması gerekecek. E-devlet şifrenizle günümüzde sabıka kaydından, baz istasyonu ölçümüne kadar pek çok hizmeti kolayca alabiliyorsunuz. Konuyla ilgili ayrıntılara e-devlet şifrenizle neleri sorgulayabilirsiniz başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.