Asgari ücretlilere müjdeli haber... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik asgari ücretten her ay kesilen 200 liralık verginin işçiye ödeneceğini açıkladı.

İki hafta önce Asgari ücretten vergi kalkıyor başlıklı yazımızda konuya değinmiş ve yeni Anayasa'da asgari ücretten her ay kesilen yaklaşık 200 liralık verginin artık alınmaması için partilerin uzlaştığını belirtmiştik. Ancak yaklaşık 200 lirayı bulan bu kesintinin işçiye mi yoksa patrona mı kalacağı yönünde net bir açıklama yoktu. İşte işçiler adına bu müjdeli haber Çalışma Bakanlığı'ndan geldi.

Çalışma Bakanı Çelik açıkladı

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İşçiden yana olduklarını ve 750 TL ile geçinmenin zorluklarını bildiğini açıkladı. Şu anda Türkiye'de 5 milyon asgari ücretliden yaklaşık 6.6 milyar lira üzerinde vergi geliri elde ediliyor.

Yıllık kazanç artacak

Mevcut uygulamada brüt asgari ücret 940 bin 50 lira, net 739 bin 79 lira. Bugün itibarıyla asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Ancak, asgari geçim indirimi, işçi hissesi gibi kalemlerle bu tutar 200 lirayı buluyor.

Yasanın geçmeşi halinde asgari ücretlinin kazancı yılda yaklaşık 2 bin 400 lira artmış olacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.