• Anasayfa
  • Bilgi
  • Asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemez mi?

Asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemez mi?

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Ocak 2014
I
2 dk
I
12380
I
Güncellenme: 26 Temmuz 2021

 

Kredi kartı artık günlük hayatın her alanında sadece market, mağaza değil, taksilerde hatta pazarlarda bile kullanabildiğimiz plastik bir ödeme aracı haline geldi. Ancak bu kartların ödemelerinin düzenli yapılması şart. Aksi taktirde yetersiz bakiye, kredi notunun düşmesi gibi durumlarla karşılaşırız.

Peki çok karşılaştığımız kredi kartının sadece asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemez mi? sorusunun yanıtını hemen verelim: Tabi ki işler. Sizin ödemediğiniz kalan borcunuz ödediğiniz asgari ödeme tutarından düşürülür ve kalan borca yine faiz işlemeye devam eder. Peki hesaplama nasıl yapılır?

Asgari ödeme tutarı nedir?

Asgari ödeme tutarı kredi kartı borcuna karşılık o ay en az ödemekle yükümlü olduğunuz tutardır. Daha eksik öderseniz kredi kartınız hakkında yasal işlemler başlar. Yani asgari ödeme tutarından az ödemek süreci hukuksal boyuta taşır. O tutarı ödediğinizde kartınızda bir miktar harcama bakiyesi açılır ve en azından kredi notunuzu etkileyecek bir durum söz konusu olmaz.

Ancak asgari ödeme tutarları ve oranları yıl içerisinde birkaç kez değişebiliyor. Bu oranlara da dikkat etmeniz şart. Zaten bankamatik ya da internet bankası aracılığıyla ödeme yapacaksanız size asgari ödeme tutarı bildirilir. Bir küçük hatırlatma üst üstü çok uzun süre kredi kartınızın sadece asgari ödemesini yapmanız da kredi notunuzu düşürebilir. Bu arada kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı yazımızdan notunuzu yükseltmek için verilen önerilere göz atabilirsiniz.

Yasal faiz oranları 3 ayda bir değişir

Asgari ödeme tutarları yılda 4 kez yani 3 ayda bir Merkez Bankası’nın belirlediği oranlar üzerinden yapılır. Bankalar bu durumu SMS yoluyla ya da e-posta yoluyla bildirir.

Kredi kartınızın asgari ödeme tutarını yaptığınızda kalan borcunuza yasal olarak Haziran 2021 itibariyle gecikme faizi aylık %2,28 olarak uygulanır. Alışveriş faiz oranı ise %1,98’dir. Bu arada asgari ödeme tutarı 1 yıllık bir kart için %40, 1 yıl üzeri kartlar içinse %30 olarak uygulanır.

Asgari ödeme tutarına faiz nasıl işler?

Örneğin 10.000 TL kredi kartı borcunuz var. Asgari ödeme tutarı %30 olan bir kart için örneğin 3.000 TL asgari ödeme tutarını ödediniz. Geriye 7.000 TL bir sonraki aya kaldı.

7.000 TL için aylık %2,28 faiz oranı üzerinden yaklaşık olarak 159 TL bir ayda faiz işler ve borcunuz önümüzdeki aya devreder. Yani borcunuz diğer aya 7.159 TL olarak devreder.

Not: Bu hesaplamayı Haziran 2021 oranlarına göre yaptık.

Kredi kartı borcundan nasıl kurtulurum?

Sonuç olarak dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece faiz ödemeye devam edersiniz. Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara göre değişen oranlarda kademeli faiz ödersiniz. Bankaların en sevdiği müşteri tipi olarak sadece asgari borcunu ödeyen müşterileri gösterebiliriz. Her ay düzenli olarak asgari borçlarını ve üzerine binen faizi öderler. Kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemeye dikkat ediniz. Eğer dönem borcunu ödeyemiyorsanız, cezai şartlardan kurtulmak için mutlaka asgari miktarı yatırınız.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar