Kredi kartları taksit sayılarındaki yapılan düzenlemeyle birlikte kredi kartları yeniden gündemdeki yerini aldı. Gerek taksitli alışverişi seven bir millet oluşumuzdan gerekse sağladığı kolaylıklardan dolayı kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Düzenli dönem borcu ödemesi yapanlar için kredi kartı çok uygun. Kredi kartı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgi ise ödeme gücünüzün olmadığı aylarda ekstre ile nasıl başa çıkacağımızdır. Bankaların “asgari ödeme tutarı” olarak adlandırdığı dönem borcunun ödenmesi gereken asgari tutarı bu noktada sizlere yardımcı oluyor. Fakat dikkat etmelisiniz borcunuza faiz işlemeye devam ediyor.

Asgari ödeme tutarı

Kredi kartı dönem borcunuzun belli kriterlere göre belirlenmiş yüzdelerde olan ödenmesi gereken en az miktara asgari ödeme tutarı denilir.  Kartın kullanıma açıldığı başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar geçecek süre içerisinde asgari ödeme oranı %40’tan az olamamaktadır. İlk yıldan sonraki süreçte bu oran müşterilerin kredi kartı limitlerine göre dönem borcunun %22’sinden az olmayacak şekilde kademeli olarak değişiyor.

Asgari ücreti ödersem ne olur?

Asgari ücreti ödemiş olmanız sizi öncelikle bankanın gecikme listesine girmekten ve kredi alırken işinize yarayan kredi puanınızın düşmesinden kurtarır. Gecikme listesine girmemek sizi yasal takip sürecinden yani mahkeme, avukat ücreti gibi masraflardan kurtarır.  Ödenmiş borcunuzun faizinden kurtulmuş olursunuz. Kredi kartınız da kullanıma kapanmaz.

Peki asgari borcumu ödersem faiz işlemeye devam eder mi?

Dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece faiz ödemeye devam edersiniz.  Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara göre değişen oranlarda kademeli  faiz ödersiniz. Bankaların en sevdiği müşteri tipi olarak sadece asgari borcunu ödeyen müşterileri gösterebiliriz. Her ay düzenli olarak asgari borçlarını ve üzerine binen faizi öderler. Kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemeye dikkat ediniz. Eğer dönem borcunu ödeyemiyorsanız, cezai şartlardan kurtulmak için mutlaka asgari miktarı yatırınız.

Cem Dişbudak
102 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.