• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

tugbahacibayramoglu

Kredi kullanırken hepimiz sayfalar dolusu sözleşmeyi okumakta genelde zorlanırız, okusak bile önemli yerlerini gözden kaçırırız. Peki bu sözleşmenin kredi kullananlar açısından önemi nedir? 22 Mayıs'ta yayımlanan ancak önceki gün yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre artık kredi için hesap işletim ücreti ödemek ya da sigorta yaptırmak gibi bir zorunluluk yok. Yine isteyen 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden kredi kullanmaktan vazgeçebilecek. Bankalar kredi kullanmadan önce sizi faiz, masraf ve toplam ödeme bilgilerini içeren bir ön sözleşmeyle de uyarmak zorunda. Hatta bankalar artık böyle bir ön sözleşmeyi yazılı olarak alıyor. Aslında son dönemlerde bankalar bu yönetmeliğe uygun olarak sözleşmelerini ve prosedürlerini güncelledi. Örneğin dosya masrafı tahsis ücreti oldu. Sigorta yaptırmak zorunlu olmasa da bankalar bu konuda ısrarcı olabiliyor. Peki tüketici olarak yasal düzenlemenin ne olduğunu bilmek ister misiniz? 

İçindekiler

Kredi ile ilgili sigorta yapma zorunluluğu yok

Tüketicinin yazılı olarak açık talebi olmadan kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilecek.

14 gün içinde cayma hakkı

Öncelikle kredi çeken kişiler artık 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden sözleşmeden vazgeçebilecek.

Kredi hesabı için para ödemeyin 

Kredi için hesap açılması durumunda ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda hesap işletim ücreti ve masraf talep edilemeyecek. Bankanıza bu konuyu mutlaka belirtiniz. Genelde ödemenin gönderileceği ikinci bir vadesiz hesap açılarak kredi ödemesi bu vadesiz hesaba tanımlanıyor. Yani aslında ikinci hesaptan ücret alınıyor. Eğer hesap işletim ücreti ödememek istiyorsanız ödemelerinizi bankamatik ya da vezneden yaparak ikinci bir hesabı açtırmayın.

Artık kredi masrafı yerini tahsis ücretine bıraktı

Ancak dosya masrafı yerine 'Tahsis ücreti' denilen yeni bir ücret çıktı, bunun dosya masrafından aslında tek farkı, biraz daha düşük tutarlı olması. Bankalar dosya masraflarına yapılan itirazlar neticesinde son 1 yıldır ciddi oranda geri ödeme yapıyor. Tahsis ücreti genelde daha düşük tutarlı olduğu ve kredi tutarının binde 5'i olarak sınırlandırıldığı için tüketicilerin itiraz etmesi beklenmiyor.

Kart aidatı ücreti olmayan kredi kartı

Tüketici ile bankayı karşı karşıya getiren bir başka konu ise kart aidatı ücreti alınmayan kredi kartı. Yasal olarak tüm bankalar böyle kredi kartı çıkartmak zorunda. Ancak bankalar kart aidatı alınmayan karta taksit imkanı, hediye puanı gibi özellikleri eklemiyor. Bu yüzden alışverişlerini taksitli yapmak ya da puan ve kampanyalardan yararlanmak isteyenler mecburen kart aidatı olan kredi kartlarına rağbet ediyor.

Sözleşmeler sade olacak

Ödemelerin 3 aydan daha uzun süre ertelemesine de olanak sağlayan kredi türleri de çıkarıldı. Bankalar özellikle yıl sonlarında ödemeleri yeni yıla erteleyen kampanyaları tercih ediyorlar. Yine kredi sözleşmelerinin ve bilgi formlarının puntosu büyütüldü. Sözleşmeler 12 punto büyüklüğünde olacak ve anlaşılır bir dille yazılacak

Neden kredi çıkmadığının yanıtını

Reddedilen kredi durumunda banka yazılı olarak tüketiciyi derhal ve ücretsiz olarak bilgilendirecek. Size kredi çıkmaması durumunda bu hakkınızı bilip bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Yani 'Bana neden kredi çıkmadı' sorusunu sorma hakkınız var.

Erken ödeme hakkı

Tüketici vadesi gelmemiş bir veya birden çok kredi borcunun tamamını ya da bir kısımını erken ödeyebilecek. Bunun için gerekli faiz indirimi de yapılacak.

Yasal düzenlemelere paralel olarak bankalar da önümüzdeki günlerde kendi uygulamalarını netleştirerek tüketicilere duyuracaklar. Bizler de bu uygulamaları takip edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bilinçli tüketici olarak kredi kullanırken de ne gibi haklarınız olduğunu bilerek bankalarla kredi kullanmadan önce bu detayları görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN