Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

nihanbayram

Arsa satın almak, uzun zamanda iyi bir getir elde edilen gayrimenkul yatırımlarından biri. Arsa alırken doğru adımları takip ettiğinizde oldukça kazançlı çıkabilirsiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

En az 10 yıl bekleyeceğinizi unutmayın

Arsa yatırımı yapmayı düşünmeye başladıysanız ilk olarak bilmeniz gereken nokta yatırımınızdan elde edeceğiniz kazancın uzun vadede elinize geçeceği. Genel anlamda tüm gayrimenkul yatırımlarında olduğu gibi arsa alımlarında da aldığınız alanın değerlenmesi belli bir süre sonra gerçekleşir. Bu nedenle arsa yatırımı yaptıktan sonra hemen kazanç elde etmeyi beklememelisiniz. Arsa satın alırken kazancınızı 10 yıl ve hatta daha uzun süre sonra elde edeceğinizi düşünerek bu adımı atmalısınız.

Arsadan beklentinizi doğru belirleyin

Arsa alırken kendinize neden arsa almaya karar verdiğinizi, arsanızı ne amaçla kullanmak istediğinizi sormalısınız. Arsanızı sadece satın alıp uzun bir süre sonra değerlenmesini mi istiyorsunuz yoksa bu arsayı kendiniz kullanarak değerlendirmeyi mi tercih ediyorsunuz gibi noktalar alacağınız arsayı seçmek için önemli detaylar. Arsanızı bu sorulara vereceğiniz cevaplara uygun bir yerde ve seviyede bir arazi bulmalısınız.

Doğru yeri tespit edin

Arsanızla ilgili kararınızı verdikten sonra satın alacağınız arazi için en doğru yeri tespit etmelisiniz. Sizin yatırım beklentinize uygun konumu bulduktan sonra arsanızı araştırırken de dikkatli olmalısınız. İnternet üzerinden arama yapıp kendinize uygun bir arazi bulduğunuzda mutlaka ve mutlaka bu araziyi gidip yerinde görmelisiniz. Arazinin konumu, eğimi, büyüklüğü ve inşaata uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca eğer arsanızın üzerinde herhangi bir şekilde yapılaşmaya gitmek isterseniz satın alacağınız arazinin imara açık olup olmadığını da öğrenmelisiniz.

Mülkün tapusunu kontrol edin

Hangi araziyi satın alacağınıza karar verdikten sonra alacağınız arsanın tapusunda arsa yazıp yazmadığına bakmalısınız. Bazı araziler sadece orman özellikleri taşıyan alanlar olabilirken bazıları da bahçe niteliği taşıyan alanlar olabilir. Bu iki türdeki arsalar, imarlı araziler değildir. Bu nedenle alacağınız arazinin tapusunda arsa yazdığına dikkat edin. Ancak taşınma vasfı arsa olan araziler imara açıktır.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar