Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

nihanbayram

Arsa satın almak, uzun zamanda iyi bir getir elde edilen gayrimenkul yatırımlarından biri. Arsa alırken doğru adımları takip ettiğinizde oldukça kazançlı çıkabilirsiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

En az 10 yıl bekleyeceğinizi unutmayın

Arsa yatırımı yapmak isteyenlerin ilk bilmesi gereken nokta, yatırımın uzun vadeli bir yatırım olduğudur. Arsa alımı, diğer gayrimenkul yatırımları gibi belirli bir süre sonra alınan alanın değerlenmesiyle kazanç elde edilir. Bu nedenle arsa yatırımı yapıldıktan hemen sonra kazanç beklenmemelidir. Arsa satın alırken kazanç beklentisi olsa da bunun uzun vadede (10 yıl veya daha fazla) elde edileceği düşüncesiyle hareket edilmelidir.

Arsadan beklentinizi doğru belirleyin

Arsa alırken neden almaya karar verdiğiniz ve arsayı nasıl kullanmak istediğiniz önemlidir. Arsa sadece değerlenmesini bekleyip sonra satmak mı istiyorsunuz, yoksa kendiniz kullanarak değerlendirmek mi tercih ediyorsunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar, arsa seçiminizi etkileyen önemli detaylardır. Yer ve seviye bakımından uygun bir arsa bulmak, sorulara verilen cevaplara göre yapılmalıdır.

Doğru yeri tespit edin

Arsa alımı yapmayı düşündükten sonra, en uygun yeri tespit etmek önemlidir. Yatırım beklentinize uygun olan konumu bulun ve arsayı araştırırken dikkatli olun. İnternet üzerinden arama yapıp uygun bir arsa bulun, ama mutlaka yerinde görün. Arsanın konumu, eğimi, büyüklüğü ve inşaata uygunluğunu kontrol edin. Arazinin imara açık olup olmadığını da öğrenin eğer arsanız üzerinde inşaat yapmak isterseniz.

Mülkün tapusunu kontrol edin

Arsanızı seçtikten sonra, tapusunda "arsa" yazıp yazmadığını kontrol etmelisiniz. Orman ve bahçe özellikli alanlar imarlı değildir, ancak taşınma vasfı arsa olan alanlar imara açıktır.

 


nihanbayram
Nihan Bayram
512 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar